Majówka pozbawiona niespodzianek – przygotuj swoje auto na wyjazd


Majówka pozbawiona niespodzianek – przygotuj swoje auto na wyjazd
2016-04-29
Wielkimi krokami zbliża się jeden z najbardziej oczekiwanych długich weekendów w roku – majówka. Dla wielu osób będzie to czas odpoczynku, na który udadzą się samochodem. Jednak, nim przyjdzie się zmierzyć z morskimi falami i górskimi szczytami, warto odpowiednio przygotować pojazd do podróży.

Po pierwsze – silnik i płyny

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

O silniku mówi się, że jest sercem pojazdu, dlatego powinno się dbać o jego kondycję. Przed wyjazdem należy sprawdzić ilość oleju, który odpowiada za smarowanie, a tym samym zmniejszenie tarcia, oraz chłodzenie poszczególnych elementów.

- Przy okazji takiej kontroli warto zrobić przegląd pozostałych płynów hamulcowego i chłodniczego. Każdy z nich jest niezwykle istotny, a jego mała ilość lub całkowity brak, może skutkować poważnymi konsekwencjami nie tylko dla samochodu, ale także dla zdrowia i życia podróżujących. Z tego powodu lepiej dmuchać na zimne i przed wyjazdem zaopatrzyć się w komplet zapasowych płynów – radzi Michał Zmitrowicz, instruktor ŠKODA Auto Szkoła.

Po drugie – koła i światła

Przed udaniem się w trasę warto sprawdzić ciśnienie kół w oponach. Odpowiednie wartości ciśnienia dla poszczególnych modeli można znaleźć na przykład w instrukcji obsługi auta. Należy pamiętać, że ulega ono zmianie w zależności od obciążenia pojazdu, czyli od ilości przewożonych osób i bagaży. Dobrze napompowane koła zapewniają przyczepność, wpływają także na zużycie paliwa. Ponadto ważne jest sprawdzenie głębokości bieżnika. Jazda na wyeksploatowanych oponach może skończyć się o wiele za szybko i niebezpiecznie.

Światła są bardzo istotnym elementem w pojeździe, który wpływa na bezpieczeństwo podróżujących. Z tego powodu należy sprawdzić działanie wszystkich lamp. Przy kontroli hamulców warto poprosić o pomoc inną osobę.

- Każda żarówka ma swoją określoną żywotność i może przepalić się w najmniej oczekiwanym momencie. Jazda z przysłowiowym „oczkiem” może skończyć się stłuczką albo wypadkiem. Dlatego zawsze warto mieć ze sobą komplet zamienników, których wymiana pomoże zapobiec takim kłopotliwym sytuacjom – zauważa Michał Zmitrowicz, instruktor ŠKODA Auto Szkoła.

Po trzecie – wyposażenie

Jadąc na odpoczynek trzeba być przygotowanym na różne okoliczności. Wypadek, stłuczka, nagła awaria mogą się przydarzyć każdemu praktycznie w każdej chwili. Z tego powodu istotne jest, aby przed wyjazdem skontrolować wyposażenie auta. Trójkąt i gaśnica to obowiązkowe elementy w pojeździe, których brak może skutkować mandatem. Oprócz tego warto rozważyć zakup apteczki i kamizelki odblaskowej, która, mimo iż nie jest obligatoryjna, to powinna znaleźć się w każdym samochodzie. Najlepiej na stałe wyposażyć pojazd w taką ilość kamizelek, jaka zapewni wszystkim podróżującym ochronę. Ważne też jest ich rozmieszczenie. Powinny znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, szczególnie dla kierowcy. Dzięki temu, w sytuacji stłuczki czy wypadku, można szybko wyjść z auta będąc dobrze oświetlonym.

Ponadto, pewnie niejedna osoba złapała na trasie przysłowiową gumę. Taką sytuację można rozwiązać na dwa sposoby. Oba polegają na wcześniejszym zabezpieczeniu się przed tym przykrym zdarzeniem. Po pierwsze, można wykupić ubezpieczenie Autocasco, którego zakres obejmuje pomoc drogową. Drugą opcją jest dokonanie naprawy na własną rękę. Z tego powodu warto wyposażyć swój bagażnik w sprawny podnośnik oraz zestaw kluczy. Wskazane jest także sprawdzenie stanu koła zapasowego.

Po czwarte – dokumenty

Obowiązkowymi dokumentami jakie musi mieć przy sobie kierowca samochodu osobowego w Polsce są dowód rejestracyjny pojazdu, polisa OC oraz prawo jazdy. Przed podróżą warto sprawdzić ich aktualność, szczególnie przeglądu technicznego oraz ubezpieczenia.

Po piąte – częste postoje

Wyruszając w długą trasę opłaca się zadbać o swój komfort. Dzięki temu o wiele mniej odczuje się trudy podróży.

- Należy pamiętać o systematycznych postojach co 2-3 godziny. Podczas tych krótkich przerw można przespacerować się, wypić kawę lub zjeść posiłek. W ten sposób nasz organizm odpocznie i zregeneruje siły do dalszej jazdy, co wpłynie na poprawę koncentracji na drodze. Gdy czujemy się bardzo zmęczeni wskazana jest drzemka, która pomoże pozbyć się senności – radzi Michał Zmitrowicz, instruktor ŠKODA Auto Szkoła.

Weekend majowy powinien być czasem odpoczynku i relaksu. Ostatnią rzeczą, o jaką należy się martwić w tym okresie, to samochód. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się urlopem, trzeba zadbać o jego sprawność. Przeprowadzenie dokładnej kontroli pojazdu oraz regularne postoje wpłyną na bezpieczeństwo podróży, a także pozwolą bez stresu korzystać z wolnych dni. 


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Skoda
http://skoda-auto.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl