Kolej miejska sposobem na korki
Kolej miejska może być sposobem na rozładowanie korków i poprawę sytuacji w dużych miastach naszego kraju.
Mieszkańcy polskich dużych miast tracą codziennie wiele czasu stojąc w korkach. Budowa nowych dróg daje jedynie chwilową poprawę sytuacji. W związku z tym pojawia się konieczność inwestowania w sprawną komunikację zbiorową, która pozwoli na szybkie i tanie przemieszczanie się po mieście. Poza rozbudową sieci autobusowych i tramwajowych, wiele miast myśli również o poprawie jakości komunikacji poprzez stworzenie sieci kolei miejskich.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
|
Niewątpliwym prekursorem tego rodzaju rozwiązań są Niemcy, z Berlinem na czele. Stosowane przez nich rozwiązania sprawdzają się od dziesięcioleci, pozwalając w ten sposób na wydatne zmniejszenie ruchu samochodowego, a tym samym poprawę jakości życia wszystkich mieszkańców miasta.
Podobne rozwiązanie istnieje również w naszym kraju. Działająca w Trójmieście Szybka Kolej Miejska SKM od lat zapewnia szybkie i wygodne przemieszczanie się ludności w granicach tej nadmorskiej metropolii. Po niezbędnych inwestycjach, przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilku lat, trójmiejska kolej miejska jest doskonałym środkiem transportu, zwłaszcza dla wszystkich podróżnych chcących pokonać trasę z Gdyni do Gdańska.
Nowy budżet unijny wspiera tego rodzaju inwestycje, dlatego też i inne polskie miasta myślą nad stworzeniem podobnego systemu, który pozwoliłby na ograniczenie ruchu kołowego w obrębie dużych miast. Powstają projekty tego rodzaju rozwiązań między innymi we Wrocławiu, gdzie istnieje dogodna do tego celu infrastruktura, pozwalająca na ograniczenie wydatków związanych ze stworzeniem tego rodzaju środka komunikacji miejskiej.
Niezbędne remonty dróg kolejowych są również podejmowane we współpracy z całym szeregiem zainteresowanych podmiotów. Kolej miejska powinna być bowiem uzupełnieniem siatki istniejących połączeń w taki sposób, by powstały system zapewniał szybkie i zarazem wygodne przemieszczanie się po mieście. Wymagane są zatem odpowiednie węzły przesiadkowe, które umożliwiają łączenie podróży różnymi środkami lokomocji – od pociągów podmiejskich po autobusy i tramwaje komunikacji miejskiej. Dlatego też optymizmem napawa każdy ogłoszony projekt modernizacji linii kolejowych w każdym z dużych polskich miast.
Nadesłał:
dominik
|