Jak wybrać wyciągarkę samochodową?


Jak wybrać wyciągarkę samochodową?
2024-03-07
Wyciągarka do samochodu jest przydatnym sprzętem, który może uratować każdą podróż. Podmokły teren, zawalone drzewo czy stromy podjazd mogą być przeszkodami nie do pokonania, bez pomocy niezawodnej wyciągarki.

Jeżeli będziemy musieli wyjechać z koleiny czy głębokiego błota, bez pomocy wyciągarki będzie to niemożliwe. Tak samo w sytuacji, w której chcemy pomóc bliskiemu, który ma trudności z wyjechaniem pod stromy podjazd lub zakopał się w grząskim terenie. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co może spotkać nas na drodze. Więcej na ten temat w poniższym artykule. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Rodzaje wyciągarek 

Do podstawowych rodzajów wyciągarek samochodowych zalicza się  modele elektryczne, ręczne (korbowe) i mechaniczne. Modele ręczne charakteryzują się prostą budową, poza tym ich ważną zaletą jest praca bez żadnego źródła zasilania. Takie modele mogą nie służyć nam w niewystarczająco trudnych sytuacjach, podczas których najważniejsze jest szybkie wciągnięcie auta po stromym podjeździe  czy wyciągnięcie go z podmokłego teren.  Najczęstszym wyborem jest wyciągarka elektryczna, która pomoże rozwiązać niemal każdą awaryjną sytuację. Tego typu model można dostać już w cenie  kilkuset złotych, jednak na zakup wyciągarek elektrycznych wpływa nie tylko cena. Co najważniejsze są to urządzenia, które idealnie nadają się zarówno do użytku amatorskiego, jak i profesjonalnego – szybki montaż może przeprowadzić każdy. Wyciągarki samochodowe elektryczne posiadają własny silnik, który pobiera prąd z akumulatora samochodowego, a następnie wprowadza w ruch bęben nawijający poliestrową lub stalową linę.Parametry wyciągarek

Prawidłowy wybór wyciągarki zależy od odpowiedniego doboru uciągu do masy samochodu. Powinien on dawać w wyniku 1,5 x dopuszczalna masa całkowita auta. W ten sposób szybko i łatwo będziemy mogli wydostać pojazd, który ugrzązł w podmokłym terenie. Trudnych warunków nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jednak uciąg 1,5 razy większy od masy pojazdu powinien zagwarantować odpowiednią pracę wyciągarki. Moc wyciągarki samochodowej powinna być dopasowana do masy pojazdu. W małym pojeździe z niewielkim alternatorem nie powinno się montować wyciągarki o zbyt dużej mocy. Nie będzie się ona ładować w 100%, a tym samym nie będziemy mogli wykorzystać jej potencjału. Wyciągarka o mocy 9 KM przyda się do ciężarów o masie ponad 4 ton. Jeżeli auto waży o wiele mniej, wystarczy kupić wyciągarkę o mocy 5-7 KM. Warto pamiętać, że ten parametr spada wraz z ilością zwojów liny, co ma wpływ na szybkość działania sprzętu.

Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl