2017-03-14
W życiu każdego właściciela auta przychodzi taki czas, iż trzeba zadecydować, co robić dalej z używanym samochodem. Możliwości jest kilka - można go sprzedać innemu użytkownikowi, oddać do kasacji bądź wstawić do komisu. Rozwiązaniem wartym rozważenia jest sprzedaż go firmie skupującej pojazdy.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
|
- Przeczytaj również:
-
|
Otóż takie rozwiązanie ma kilka podstawowych zalet - jest szybkie, wygodne, bezproblemowe i umożliwiające otrzymanie za sprzedawany samochód zupełnie zadowalającej kwoty. Jednym z głównych plusów sprzedaży auta do skupu pojazdów jest minimum formalności, jakie należy spełnić - cała procedura trwa od kilku godzin do maksymalnie kilku dni. Poza tym - co warte podkreślenia - nie jest ona skomplikowana i nie wymaga pracochłonnych zabiegów.
Znalezienie odpowiedniego skupu aut
Pierwszym krokiem w sprzedaży samochodu do skupu jest znalezienie odpowiedniej firmy, której główną działalnością jest skup aut. Niezwykle pomocnym narzędziem w tej kwestii może okazać się internet - obecnie niemal każda firma oferująca klientom skup pojazdów posiada swoją stronę internetową, z której można zaczerpnąć informacje na temat firmy, warunków i zasad skupowania oraz dane do kontaktu. Wiele firm oferuje potencjalnym klientom możliwość kontaktu przez internetowy formularz, w którym należy zamieścić podstawowe dane na temat samochodu, proponowane warunki sprzedaży oraz telefon do kontaktu. Rozsądnym krokiem w wyborze skupu aut jest zaczerpnięcie opinii na temat danej firmy - do tego celu mogą służyć różnorodne fora i opinie klientów umieszczane w internecie - uważa Mieczysław Kozak, właściciel skupu aut GEPARD z Warszawy.
Spotkanie z przedstawicielem skupu
Kolejnym krokiem w procedurze sprzedaży auta jest nawiązanie kontaktu z danym skupem i umówienie się na spotkanie z jego przedstawicielami, które w bardzo wielu przypadkach może być wyznaczone nawet na ten sam dzień. Na umówione spotkanie najlepiej udać się autem przeznaczonym do sprzedaży (o ile oczywiście jest ono zdolne do jazdy). Podczas takiego spotkania najczęściej obecny jest rzeczoznawca, który ogląda i wycenia dany pojazd. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można skorzystać z usług niezależnego eksperta, co jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami. Po oględzinach auta zostaje ustalona cena, za jaką auto może zostać sprzedane. Co warte podkreślenia - firmy oferujące skup samochodów bywają w tej kwestii dosyć elastyczne, więc warto negocjować jak najlepszą cenę. Przy czym należy pamiętać, iż wycena auta nie zobowiązuje do jego sprzedaży.
Sfinalizowanie transakcji
W przypadku ostatecznego zadecydowania o sprzedaży auta do skupu, pozostaje już tylko ostatni krok, a mianowicie sfinalizowanie transakcji. Po ustaleniu wszystkich szczegółów zostaje podpisana odpowiednia umowa kupna - sprzedaży, na podstawie której zostają wypłacone środki finansowe. Klient zazwyczaj ma do wyboru dwie możliwości - może zdecydować się na przelew bankowy bądź zapłatę gotówką. W obu przypadkach przekazanie środków jest realizowane niemal natychmiast po dokonaniu transakcji.
Podpisanie umowy sprzedaży auta i zainkasowanie odpowiedniej kwoty pieniężnej oznacza, iż dotychczasowy właściciel samochodu traci do niego wszelkie prawa. Wyłącznym właścicielem pojazdu zostaje skup i to do niego należy decyzja, co dalej zrobić z zakupionym autem.
Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.