Jak podróżować samochodem z psem?
O psach w samochodach najgłośniej jest latem, gdy wielu kierowców zostawia swoich pupilów w autach, bez świadomości, jak niebezpieczny jest dla nich pobyt w nagrzanym pojeździe. Edukacja w tym zakresie jest ważna, jednak nagłośniona powinna być także kwestia bezpiecznego przewozu psów samochodem.
Jeszcze parę lat temu wielu kierowców i jeszcze więcej pasażerów nie dbało o zapinanie pasów bezpieczeństwa. Dopiero prowadzone kampanie oraz wystawiane przez drogówkę mandaty spowodowały, że większość z nas zapina pasy, wsiadając do samochodu. Powinniśmy jednak zadbać o odpowiednie zabezpieczenie podróżujących z nami zwierząt – to kwestia nie tylko ich, ale też naszego bezpieczeństwa. Jak to zrobić?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
|
Jak przewozimy zwierzęta?
Naszych czworonożnych przyjaciół coraz częściej zabieramy ze sobą nie tylko w dalekie podróże, ale też na krótsze trasy. Koty przewozimy w transporterach, jednak z psami sprawa wygląda już inaczej. Małe psy czasami również są wożone w transporterach, które zwykle umieszczane są na tylnym siedzeniu bądź trzymane na kolanach pasażera. Niektóre osoby korzystają w podróży z klatek kennelowych, umieszczanych w bagażniku – są to jednak głównie hodowcy psów. Przeciętny właściciel psa zostawia mu pełną swobodę ruchu, pozostawiając mu do dyspozycji tylną kanapę bądź ewentualnie bagażnik z odsłoniętą klapą. Przepisy milczą na temat przewozu zwierząt w samochodach osobowych, dlatego też jeśli nie mamy innej możliwości, możemy umieścić psa nawet w nogach jadącego z przodu pasażera. Warto wziąć jednak pod uwagę bezpieczeństwo – zarówno nasze, jak i podróżującego z nami zwierzęcia.
Bezpieczny przewóz psa
Cokolwiek przewozimy w samochodzie, powinniśmy to odpowiednio zabezpieczyć. Ta zasada powinna dotyczyć również zwierząt domowych. Przede wszystkim podróżujący z nami pies powinien mieć ograniczony ruch tak, by nie był w stanie przeskoczyć do przodu samochodu – nietrudno wyobrazić sobie, jak mogłaby skończyć się taka sytuacja. Warto jednak pamiętać o tym, że w czasie wypadku nawet drobny przedmiot może uderzyć kierowcę z ogromną siłą. Telefon komórkowy, ważący zwykle dużo mniej niż 200g, może zadać cios z siłą kilku kilogramów – siła, z którą w takiej sytuacji uderzy nas ważące ok. 10kg zwierzę, wyniesie kilkaset kilogramów. To duże zagrożenie dla kierowcy i pasażerów, ale przede wszystkim brak zabezpieczenia psa na czas podróży, w razie wypadku oznacza dla niego śmierć. Tymczasem niewiele trzeba, by nasz pies był bezpieczny, podróżując samochodem. Na rynku dostępne są pasy bezpieczeństwa dla zwierząt, które w połączeniu z dostosowanymi do nich szelkami, pozwalają psu na komfortową podróż, zmniejszając przeciążenia powstające przy gwałtownym hamowaniu. Pas bezpieczeństwa dla psów jest smyczą, którą z jednej strony wpina się w miejsce przeznaczone na pas dla człowieka, a z drugiej strony, za pomocą jednego, dwóch lub trzech karabińczyków, przypina do szelek. Odpowiednia konstrukcja szelek z szerokim pasem piersiowym i odpowiednim rozmieszczeniem zapięć dla karabińczyków zapewnia psu komfortową i bezpieczną podróż.
Salon Toyota Radość
Wasze komentarze (1):
-
~Kamil Burzaj, 2016-12-14 12:46:16
Ja preferuję jednak klatkę dla psa (przynajmniej małego). Ostatnio np w ten właśnie sposób przewoziłem Maltańczyka samochodem wynajętym w Panek. Dobra wypożyczalnia i porządne samochody. Nie wyobrażam sobie, żebym jako klient ryzykował zrobienie "chlewu" przez mojego psa w samochodzie, z którego ktoś następny będzie korzystać.