Jak oszczędzić na kosztach paliwa w spedycji?


Jak oszczędzić na kosztach paliwa w spedycji?
2015-08-07
Każdy kierowca wie, że na spalanie paliwa wpływa szereg czynników. Sprawny silnik, stan opon, styl jazdy, zmiana biegów czy hamowanie silnikiem, to tylko niektóre elementy wymieniane najczęściej w kontekście zużycia paliwa...

Spalanie w samochodach ciężarowych dominujących w spedycji uwzględniać musi jednak dodatkowe czynniki jak np. aerodynamikę pojazdu. 

 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Spalane pieniądze w transporcie

Zużycie paliwa jest największą zmorą zawodowych kierowców i spedytorów. Koszty wciąż wysokich cen paliw stanowią gros budżetu przeznaczonego na całą obsługę floty, szczególnie w przypadku transportu ciężarowego na długich dystansach. Ceny paliw w wysokim stopniu determinują wartości przychodu firmy, wpływają na cenę usług i przekładają się na generalne obroty całego przedsiębiorstwa spedycyjnego. Nie bez powodu więc każdemu kierowcy i firmie transportowej zależy na jak największym stopniu obniżenia tych kosztów. Oszczędzanie paliwa powinno być zawsze traktowane jako oszczędzanie pieniędzy. W jaki sposób można więc ograniczyć spalanie? Przede wszystkim warto wiedzieć, że podawane przez producenta samochodów średnie poziomy spalania mierzy się w warunkach laboratoryjnych na hamowni przedwoziowej gdzie „zbierane” są spaliny do specjalnego worka. Na tej podstawie wylicza się średni wskaźnik spalania. Takie procedury rzadko kiedy odzwierciedlają rzeczywistość polskich dróg, nic więc dziwnego, że uzyskanie średniego poziomu spalania nie jest takie łatwe. Na ostateczne zużycie paliwa przekładają się m. in. styl jazdy, odpowiedzialny za ok. 25-40% spalania; prędkość, a właściwie jest stałe utrzymywanie; właściwe zaplanowanie trasy, czasem wydłużenie długości trasy przejazdu kosztem uniknięcia korków i dróg w remoncie może pomóc zoptymalizować spalanie; styl hamowania i dodatkowe elementy w rodzaju ogumienia i urządzeń elektrycznych na pokładzie. Powyższe elementy chociaż mają bezpośredni wpływ na całościowy koszt paliwa muszą być odpowiednio zmodyfikowane w przypadku prowadzenia samochodu ciężarowego, który z powodu większej mocy silnika i nieporównywalnie większej masy całkowitej samego pojazdu od osobówki, do której dochodzi masa ładunku, generuje ogromne koszty przejazdu. Jakie inne czynniki pozwolą nam więc ograniczyć spalanie pieniędzy przy każdym przejeździe? 

Kosztowny opór powietrza

Bardzo często niedocenianym czynnikiem bezpośrednio przekładającym się na zużycie paliwa są własności aerodynamiczne samochodu. Jadąc autostradą z prędkością 80-90 km na godzinę ciężarówka zmaga się z czołowym naporem powietrza, który zwiększa poziom emisji spalin i zużycia paliwa. W celu zredukowania tego oporu stosuje się elementy zabudowy ciężarówek, czyli dodatkowe owiewki, odchylacze odpływu oraz spojlery, które ukierunkowują przepływ powietrza na właściwy, mniej kosztowny tor. Dodatkowo, zabudowa sprzyja bezpieczeństwu jazdy i zwiększa nacisk kół na jezdnię.

- Kompletna zabudowa samochodów ciężarowych uwzględniająca zabudowę międzyosiową pozwala ograniczyć emisję spalin nawet o kilkanaście procent. W przypadku spedycji długodystansowej jest to bardzo wymierny koszt codziennej eksploatacji floty, który może zwiększyć zyski przedsiębiorstwa – tłumaczy Edyta Jędrzejewska z firmy Multi Plast.

Nawet najmniejsze elementy zabudowy jak owiewki i nadkola oraz większe jak zderzaki czy spojlery, sprzyjają ograniczeniu kosztów przeznaczonych na tankowanie. Inwestycje w tego typu rozwiązania są więc obowiązkowym elementem skutecznego prowadzenia spedycji drogowej.

 

Jak wybierać zabudowę do ciężarówki?

Podstawowym elementem zabudowy odpowiedzialnym za zwalczanie oporu powietrza będzie spoiler dachowy. Wybierając tę część musimy mieć pewność, że będzie ona produkowana dla konkretnego modelu samochodu. Właściwe dopasowanie spojlera będzie gwarancją szczelności. Drugi element, na który należy zwrócić uwagę to wysokość powierzchni ładunkowej. Również to dopasowanie oprofilowania sprzyjać będzie ograniczeniu poziomu spalania.

- Zamawiając zabudowę do ciężarówki powinniśmy wybierać osłony jedynie najwyższej jakości od renomowanych producentów. Tylko tak wybrana zabudowa będzie gwarancją poprawy własności aerodynamicznych ciężarówki – dodaje Edyta Jędrzejewska z Multi Plast.

Drugi element zapewniający właściwą reakcję samochodu na opór powietrza to zabudowa międzyosiowa. Właściwie wyprofilowana i zamontowana zgodnie z przeznaczeniem dla danego modelu samochodu pozwoli uzyskać dodatkowe 5 proc zmniejszenia kosztów paliwa. Model ciężarówki również tutaj będzie miał kluczowe znaczenie, wybierając zabudowę musimy uzyskać potwierdzenie  producenta, że obudowa będzie kompatybilna z naszym pojazdem. Wreszcie warto wybierać producentów o uznanej renomie i doświadczeniu na rynku, którzy oferują kompleksową usługę. Nawet najlepszej jakości zabudowa wykonana z najlepszych materiałów nie spełni swojej roli jeżeli będzie źle zamontowana. Poszukujmy więc firm, które w swojej ofercie mają nie tylko sprzedaż elementów, ale również montaż i doradztwo techniczne z zakresu zabudowy samochodów ciężarowych.  

 

Autro: Bogusław Skowron 


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Marcin Stępień

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~Andrzej, 2015-08-31 11:02:02

    korzystam z usług Zmudatras min. z powodu ekologicznej floty pojazdów którą można zobaczyć http://zmudatrans.pl/pl/nasza-flota Dodatkowo oferują mi usługi transportowo-spedycyjne w dobrej cenie, biorą dużą odpowiedzialność za towar dzięki temu mam pewność, że dotrze on na czas i bez uszkodzeń.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl