Historia marki Hyundai


Historia marki Hyundai
2020-08-31
Południowokoreańska firma Hyundai znana jest na całym świecie. Produkuje obecnie ponad trzydzieści różnych modeli, w tym samochody osobowe, suv-y i crossovery, auta dostawcze, i ciężarowe.
Od 2019 roku firma prowadzi intensywne prace nad wykorzystaniem technologii ogniw wodorowych, między innymi jako nowego rodzaju paliwa samochodowego. Choć od ponad 50 lat firma produkuje samochody, historia marki Hyundai zaczyna się znacznie wcześniej.


Początki marki Hyundai

Historia marki Hyundai zaczyna się zaraz po II Wojnie Światowej. W 1947 roku Chung Ju-yung stworzył firmę HYUNDAI Engineering and Construction. Początkowo jednak nie zajmowała się motoryzacją a budownictwem i realizowała projekty rządowe na rozbudowę powojennej infrastruktury transportowej, w tym drogi ekspresowej Kyeong-bu.

Dopiero 20 lat później powstaje firma Motor Hyundai Company i pierwsza fabryka samochodów, która została wybudowana w mieście Ulsan, będąca obecnie największą na świecie fabryką samochodów i produkuje 1.6 mln aut rocznie. Pierwszy samochód z taśmy produkcyjnej zjechał 1 1968 roku – Hyundai Cortina powstał dzięki współpracy z firmą Ford. Kilka lat później – w 1974 roku, powstał samochód wykonany samodzielnie przez Hyundai o nazwie Pony. Został on zaprojektowany przez zatrudnionych przez firmę projektantów oraz inżynierów z Europy. Ten model samochodu cieszył się dużym powodzeniem i był pierwszym seryjnie produkowanym samochodem w Korei Południowej.Samochody marki Hyundai

W kolejnych latach firma Hyundai zaczyna szybko się rozwijać i podbijać świat. Model Pony jest eksportowany to różnych krajów na świcie, między innymi: Chile, Argentyny, Egiptu, Belgii, Holandii, Grecji, a następnie do Kanady i Wielkiej Brytanii. W latach 80 wypuszczane są na rynek nowe modele aut, powstaje Hyundai Sonata oraz model Pony Exel. Kolejne 10-lecie to nowe wyzwania i inwestycje. Firma stawia przede wszystkim na poprawę jakości oraz zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Powstają w tym czasie takie popularne modele jak: Hyundai Accent, Hyundai Dynasty i Hyundai Tiburon. W latach 90 powstaje również pierwszy hybrydowy samochód elektryczny model Hyundai FGV-1, którego prototypem była powstała w 1991 roku, Hyundai Sonata. Jednak pod koniec dekady firma zaczyna prace nad wykorzystaniem ogniw wodorowych oraz coraz bardziej popularnych na świecie samochodów typu SUV.

W 2000 roku światło dzienne zobaczył pierwszy model suva Hyundai SANTA FE, który zdobył ogromną popularność, szczególnie wśród amerykanów, zaś 4 lata później pojawia się na rynku kolejna nowość Hyundaia TUCSON.

Firma nieustannie poszukuje nowoczesnych rozwiązań, dzięki czemu jej samochody cieszą się ogromną popularnością wśród kupujących. Firmie przyświeca również idea dbania o ochronę środowiska. Właśnie dlatego inżynierowie i wynalazcy skoncentrowali swoje wysiłki na wykorzystaniu ogniw wodorowych. Dzięki temu w 2013 roku rozpoczęto seryjną produkcję samochodu Hyundai ix35 Fuell Cell zasilanego ogniwami wodorowymi, o dużym zasięgu i szybkim czasie tankowania.Hyundai, czyli nowoczesna era

Nazwa Hyundai w wolnym tłumaczeniu oznacza nowoczesna era lub nowoczesne pokolenie od słów „Hyun” oraz „Dai” i doskonale pasuje do założeń firmy. To duże międzynarodowe przedsiębiorstwo posiada nie tylko fabryki samochodów, wytwarza również własną stal do ich produkcji, a także posiada własną flotę statków, dzięki czemu może niemal w całości zarządzać wszystkimi etapami produkcji oraz dostawami. To jednak nie wszystko, marka Hyundai inwestuje w rozwój nowoczesnych technologii i poszukiwanie nowych źródeł paliw samochodowych. W 2016 roku na rynek został wprowadzony model IONIQ, był to pierwszy na świecie samochód, który został wyposażony w trzy różne zelektryfikowane rodzaje napędu do wyboru. Dwa lata później zaś na rynku pojawiła się kolejna nowość, czyli samochód elektryczny Hyundai NEXO z napędem bazującym na ogniwach wodorowych drugiej generacji.Ogniwa wodorowe – przyszłość światowej motoryzacji

Zainteresowanie wykorzystaniem ogniw wodorowych jest coraz większe, ponieważ to one, a nie samochody elektryczne stanowią przyszłość motoryzacji. Jest to bowiem obecnie najczystsze i najbardziej wydajne źródło energii. Trzeba pamiętać, że energię do samochodów elektrycznych również trzeba wyprodukować. Właśnie dlatego firma Hyundai jest silnie zaangażowana w rozwój tej technologii a Eiusun Chung, wiceprezes wykonawczy w firmie Hyundai Motors Grup został mianowany w 2019 roku współprzewodniczącym Rady Wodorowej. Celem firmy jest zwiększenie do 2030 roku, produkcji wodorowych układów paliwowych do 700 000 sztuk oraz wykorzystywanie ich także w innych gałęziach przemysłu.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl