Dlaczego należy złomować pojazdy tylko w Stacjach Demontażu Pojazdów?


Dlaczego należy złomować pojazdy tylko w Stacjach Demontażu Pojazdów?
2019-09-02
Od początku tego roku nie obowiązuje już opłata recyklingowa. Oznacza to, że Stacje Demontażu pojazdów nie muszą już płacić za przyjęcie auta. Na szczęście nie wszystkie z tej możliwości korzystają.

Po kilku długich latach za kółkiem starego samochodu nadszedł ten moment. Nawet najbardziej kosztowna naprawa nie sprawi, że ten znów będzie umożliwiał bezpieczną jazdę, a to, że przejdzie przegląd techniczny jest, delikatnie mówiąc, niezbyt prawdopodobne. Z bólem serca żegnasz się ze starym autem i kupujesz nowe. Bez problemu rejestrujesz je w wydziale komunikacji, a pojazd, którym jeździłeś dotychczas stawiasz w rogu podwórka. To wszystko? Tak – o ile nie straszne ci są naprawdę wysokie kary.

zlomowanie-pojazdow.jpgNie wyrejestrujesz – płacisz

Pamiętaj, że każdy zarejestrowany samochód musi być objęty ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli więc zdarzy ci się zapomnieć o wyrejestrowaniu starego auta, a nie zadbasz o przedłużenie umowy z ubezpieczycielem, musisz przygotować się na to, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży na ciebie karę finansową. A ta może być naprawdę dotkliwa, bo za każde dwa tygodnie braku ciągłości ubezpieczenia zapłacisz 3700 złotych. Aby jednak wyrejestrować samochód, musisz najpierw go sprzedać lub zezłomować i z potwierdzającym to zaświadczeniem udać się do wydziału komunikacji twojego miasta lub gminy.Złomujesz nielegalnie – płacisz

W związku ze zmianą przepisów, od początku tego roku Stacje Demontażu Pojazdów nie muszą już płacić swoim klientom za oddanie auta. To sprawia, że wielu kierowców próbuje uszczknąć dla siebie chociaż drobną sumkę i swoje auta powierza nielegalnie działającym warsztatom wypłacającym niewielkie stawki za ich odebranie. Stacje tego typu nie mogą wystawić zaświadczenia wymaganego przez wydziały komunikacji, a jeśli je oferują – jest ono pozyskane nielegalnie. Wyrejestrowując na jego podstawie samochód narażasz się jeszcze poważniejsze, sięgające do 300 tysięcy złotych kary.

mandat.jpgCo zrobić, by nie stracić?

Na szczęście nie wszystkie stacje skorzystały z możliwości, jakie dała im ubiegłoroczna zmiana przepisów. Przykładem może być Kasacja aut Bydgoszcz Kapral-Car działająca w miastach województwa kujawsko-pomorskiego. Klienci, którzy korzystając z jej usług zezłomują swoje stare auto, nadal mogą liczyć na konkurencyjne stawki. O tym, że firma działa legalnie i wystawia ważne zaświadczenia nie musimy chyba wspominać.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl