Czym wyróżniają się kaski motocyklowe otwarte?


Czym wyróżniają się kaski motocyklowe otwarte?
2018-11-28
Wśród kasków motocyklowych można znaleźć wiele różnych modeli – zalicza się do nich także kaski otwarte. Czym się charakteryzują?

Dobry kask motocyklowy to taki kask, który zapewnia optymalny poziom bezpieczeństwa w połączeniu z komfortem. Do wyboru jest obecnie pełna gama kasków dla motocyklistów, a wśród nich dostępne są też kaski otwarte, czyli o konstrukcji otwartej.

Jak wyglądają kaski otwarte? Jakie są zalety i wady kasków tego rodzaju? Kiedy warto zdecydować się na ich zakup? Jak wybrać najlepszy model?

Przeczytaj również:

Kask otwarty na motocykl – co to jest?

Motocyklowe kaski otwarte to kaski, które zbudowane są ze skorupy okalającej czoło oraz tylną część głowy motocyklisty. Są zatem pozbawione części szczękowej. Oczy chronione są podnoszoną lub montowaną na stałe szybką. Gdy kask jej nie posiada, zaleca się stosowanie gogli. Kaski otwarte są zapinane pod brodą.

Skorupa w kaskach otwartych wytwarzana jest najczęściej z tworzywa sztucznego, które dodatkowo wzmacniane jest włóknem szklanym. Od środka kask wykańczany jest miękkimi piankami dla większego komfortu. W konstrukcji kasków stosuje się także dodatkowe systemy wentylacyjne.

Kaski tego rodzaju dostępne są w różnych wariantach do wyboru – można dopasować je indywidualnie do swojego gustu.

Zalety kasków otwartych:

  • komfort użytkowania – jest on związany z wysoką przewiewnością kasku otwartego, a także możliwością swobodnego prowadzenia rozmów, picia napojów bez zdejmowania kasku
  • niski ciężar – otwarta konstrukcja kasku powoduje, że jest on znacznie lżejszy od innych typów kasków motocyklowych, na przykład kasków integralnych
  • przystępne ceny – kaski otwarte można zakupić w niskich cenach, ale w sprzedaży znajdują się również modele w wysokich cenach

Wady kasków otwartych:

  • mniejszy poziom bezpieczeństwa – wynika on z faktu, że kask otwarty nie chroni szczęki motocyklisty, dlatego podczas zdarzeń drogowych jest on bardziej narażony na urazy
  • większy hałas – ze względu na otwartą konstrukcję kaski otwarte mogą generować hałas podczas jazdy
  • niższy komfort cieplny – podczas chłodniejszych dni kaski tego rodzaju nie zapewniają tak dużej wygody termicznej jak modele bardziej zabudowane
  • brak osłony dla ust – przy większy prędkościach jazda może być mniej komfortowa, dyskomfort można zredukować przez stosowanie odpowiednich akcesoriów, na przykład kominiarki

Kiedy warto wybrać kask motocyklowy otwarty?

Ze względu na swoje zalety i wady kaski otwarte rekomendowane są przede wszystkim dla tych motocyklistów, którzy poruszają się po drogach z mniejszymi prędkościami.

Modele te chętnie wybierane są przez właścicieli skuterów, chopperów czy cruiserów, którzy na ogół nie osiągają tak wysokich prędkości jak właściciele ścigaczy.

Jak wybrać najlepszy kask otwarty?

Przy doborze kasku otwartego na motocykl trzeba przede wszystkim kierować się kwestiami bezpieczeństwa i komfortu. Aby zakup był udany, warto postawić na produkty markowe, spełniające odpowiednie normy.

Dobry kask otwarty powinien być wykonany z solidnych materiałów i powinien posiadać szeroki wizjer. Wizjer w kasku można dobrać do swoich indywidualnych oczekiwań – może być to wizjer o większych wymiarach, który osłania całą przednią część twarzy albo taki, który znajduje się tylko na poziomie oczu.

Im kask będzie lżejszy, tym będzie bardziej komfortowy w użytkowaniu. Dodatkowym plusem będzie wyściółka wyjmowana do prania.

Nie można zapominać również o doborze kasku otwartego w odpowiednim rozmiarze – w przeciwnym przypadku nie zapewni on właściwego poziomu bezpieczeństwa i komfortu. Zbyt mały kask będzie uciskał głowę, a zbyt duży może spaść z głowy podczas kolizji i wypadków.

Gdzie kupić dobry kask otwarty na motocykl?

W sklepach można znaleźć obecnie pełną gamę kasków motocyklowych o otwartej konstrukcji. Jednym z liderów w ich produkcji jest niemiecka marka Schuberth, w której ofercie znajduje się wiele modeli kasków dla każdego motocyklisty.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl