2015-06-05
Każdy kierowca, nawet ten, który uważa się za bardzo doświadczonego, może kiedyś potrzebować usług pomocy drogowej. '
Nie jest to w żadnym wypadku powodem do ujmy - pomoc drogowa istnieje po to, by pomagać użytkownikom samochodów, którzy nagle i niespodziewanie znaleźli się w potrzebie.
Usługi świadczone przez pomoc drogową
Pomoc drogowa z założenia świadczyć ma usługi, które mają umożliwić użytkownikowi samochodu dalszą, bezpieczną podróż, a gdy z jakichkolwiek względów nie jest to już dalej możliwe - zapewnić bezpieczny transport samochodu. Tak wygląda to w bardzo ogólnym zarysie. Co jednak konkretnie możemy otrzymać?
Oferta różnych firm, które związane są z branżą pomocy drogowej może się od siebie nawet diametralnie różnić. Są firmy, które można wezwać do dostarczenia paliwa, awaryjnego i niezbyt inwazyjnego otworzenia drzwi samochodu. To jednak tylko część możliwości. W ramach szeroko pojętej pomocy drogowej otrzymać możemy o wiele więcej. Wymienić można na przykład usługę wypompowywania paliwa, gdyby się tak nieszczęśliwie okazało, że wlaliśmy zły rodzaj i silnik może tego nie wytrzymać. Również możliwe jest otrzymanie diagnozy i ewentualnej naprawy samochodu na miejscu zdarzenia. Z zastrzeżeniem, że naprawy muszą należeć do grona tych drobnych, które nie potrzebują serwisowania w zakładzie mechanicznym, do tego typu usług zaliczają się na przykład usługi wulkanizacyjne.
Do innych usług oferowanych przez pomoc drogową zaliczyć można holowanie. Holowanie jest usługą, która jako pierwsza nasuwa się na myśl, gdy pomyślimy o pomocy drogowej. Choć przecież nie każda interwencja pomocy drogowej go wymaga.
Dostępność pomocy drogowej
Pomoc drogowa w dzisiejszych czasach, w których samochodów po polskich drogach jeździ coraz więcej, a stan polskich dróg w zasadzie się nie poprawia, a wręcz przeciwnie, musi być bardzo łatwo dostępna, jeżeli chce zdobywać klientów. Pod hasłem "bardzo łatwo dostępna" obecnie najczęściej rozumiane jest - dostępna w dokładnie każdym momencie doby okrągłe trzysta sześćdziesiąt pięć dni w roku. Przecież gdyby użytkownicy samochodów mogli przewidzieć czas nieprzyjemnego zdarzenia drogowego - uniknęliby go. A wypadki chodzą po ludziach i zdarzyć się mogą zawsze i wszędzie. Dlatego tak ważne jest, by również osoby, które mają nam w takiej, dość podbramkowej sytuacji, dopomóc dostępne były zawsze i wszędzie.
Kiedy holować?
Holowanie jest czynnością, z którą dość często spotykamy się na polskich drogach. Czy to znaczy jednak, że zawsze wiemy, kiedy należy ją świadczyć? Niestety, nie. Na szczęście - pracownicy pomocy drogowej na pamięć znają przepisy dotyczące holowania, dlatego nawet jeżeli mamy jakieś wątpliwości, czy ten sposób transportu pojazdu będzie odpowiedni dla naszego samochodu - oni te wątpliwości z całą pewnością rozwieją.
Holować pojazd można nawet wtedy, gdy uszkodzeniu uległ układ kierownicy lub hamulcowy. Należy jedynie mieć do tego odpowiedni samochód holowniczy, który swoją masą rzeczywistą przekracza masę rzeczywistą samochodu holowanego. Z pomocą pomocy drogowej w takim wypadku holować można nawet samochód dostawczy lub autobus.
Jeżeli usługi holownicze to jednak za mało - zostaje transport uszkodzonych pojazdów za pomocą lawety. Zjawisko równie często spotykane na polskich drogach. Na lawecie można z powodzeniem przewozić nawet duże samochody - wszystko zależy, rzecz jasna od tego, do jakiego typu pojazdów przystosowana została laweta. Dzięki pomocy drogowej pojazd na lawecie może szybko i łatwo trafić do mechanika
Artykuł napisany przy współpracy z firmą zajmującą się pomocą drogową: http://glinski-hol.pl
Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.