Budowa pojazdu samochodowego


Budowa pojazdu samochodowego
2018-08-17
Większość kierowców bardzo stara się efektywnie dbać o swoje samochody, ale często nie posiada pełnej świadomości i rzetelnej wiedzy na ten temat. Poszczególne części samochodowe nie pozostają bez znaczenia dla komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy – kierowcy i pasażerów.


foto: fotolia.com, 175974034 | Autor: Vlad Kochelaevskiy

Niewłaściwy dobór lub wręcz brak właściwej pielęgnacji całego samochodowego mechanizmu to przysłowiowy gwóźdź do trumny, który może skończyć się źle dla podróżujących. Takie niedociągnięcia niejednokrotnie przyczyniają się z jednej strony do powstania dość poważnych uszkodzeń samochodu, a z drugiej mogą ostatecznie doprowadzić do poważnych wypadków drogowych.

Przeczytaj również:

Podstawowe informacje

Aby do tego nie doszło, warto przyswoić komplet informacji na temat poszczególnych układów auta. Wchodzące w ich skład części samochodowe – każde z osobna i wszystkie naraz – odpowiadają za różne funkcje i mają duży wpływ na komfortowe prowadzenie pojazdu. Sprawne działanie pojazdu samochodowego zależy od kilku podzespołów, które są niezbędne dla efektywnej pracy auta. Można tu wymienić podstawowe elementy, które umożliwiają poruszanie się pojazdu, a także zespoły hamulcowe odpowiedzialne za efektywne hamowanie i zatrzymanie pojazdu oraz elementy mające wpływ na sam proces prowadzenia.

Rozpędzanie pojazdu

Jest możliwe dzięki sercu samochodu, jakim jest silnik, a także wielu innym działającym w oparciu o silnik układom – chłodzenia, smarowania, zapłonowemu, napędowemu, zasilania czy rozrządu. Warto opisać pokrótce znaczenie silnika, którego zadaniem jest wytworzenie momentu obrotowego – umożliwia on poruszanie się pojazdu. Aby to osiągnąć, silnik efektywnie zamienia energię (choćby zawartą w paliwie) na energię mechaniczną. Praca silnika nie byłaby możliwa m.in. bez układu chłodzenia, który gwarantuje optymalną temperaturę podczas działania silnika, a także układu smarowania (jego zadaniem jest dostarczenie najczęściej oleju we wszystkie miejsca podatne na tarcie). Bardzo ważny jest też układ napędowy, który odpowiada za przekazanie wytworzonego przez silnik momentu napędowego bezpośrednio do kół pojazdu – części wchodzące w skład tego układu to m.in. sprzęgło, skrzynia biegów i most napędowy.

Efektywne hamowanie

Za hamowanie pojazdu odpowiada (jak sama nazwa wskazuje) układ hamowania, którego zadaniem jest efektywne i możliwie najszybsze zatrzymanie pojazdu bez względu na prędkość, jaką w danym momencie osiąga. Taki układ może być wspomagany przez ABS.

Prowadzimy!

Aby prowadzić pojazd, niezbędna jest współpraca części z układów kierowniczego i zawieszenia. Dzięki temu pierwszemu  możliwa jest np. zmiana kierunku jazdy, a ten drugi gwarantuje odpowiednią przyczepność kół pojazdu do nawierzchni, a także tłumienie wszelkich drgań i nierówności podczas podróży samochodem. Reasumując, współpraca wszystkich opisanych wyżej podzespołów i części gwarantuje odpowiedni komfort jazdy i bezpieczeństwo, a bezpieczeństwo to najważniejsza i jednocześnie najcenniejsza rzecz, jaką kierowca może ofiarować swoim pasażerom. Należy również pamiętać o systematycznej wymianie części eksploatacyjnych, takich jak filtry powietrza i oleje.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl