Awaria w wynajętym busie – co robić?


Awaria w wynajętym busie – co robić?
2019-09-29
Przypadki lubią chodzić po ludziach. Awarie mają to do siebie, że najczęściej zdarzają się w najmniej oczekiwanych momentach. Mogą pojawiać się również wtedy, kiedy korzystamy z wynajętego busa.

Fakt ich wystąpienia może być niezależny od tego, że każda wypożyczalnia stara się utrzymać swoje pojazdy w najlepszym możliwym stanie technicznym. Regularne serwisy, przeglądy i usuwanie usterek na bieżąco nie gwarantuje, że nowa awaria nie pojawi się wtedy, kiedy auto będzie użytkowane przez klienta. Z pewnością może to być bardzo stresująca i nerwowa sytuacja. Tym bardziej warto wiedzieć jak się wówczas zachować.Awaria busa uniemożliwiająca jazdę

Jeżeli dojdzie do wystąpienia usterki, która nie pozwala kontynuować jazdy, konieczne jest zatrzymanie samochodu w bezpiecznym miejscu. Powinno ono nie utrudniać ruchu drogowego, a także nie stwarzać zagrożenia dla kierowcy i innych użytkowników drogi. Następnie kierujący busem powinien zabezpieczyć miejsce postoju trójkątem ostrzegawczym, ewentualnie wygrodzić pachołkami, jeśli jest w ich posiadaniu. Kolejnym krokiem będzie telefon do wypożyczalni. Podczas rozmowy należy poinformować obsługę o awarii samochodu. Podać dokładne miejsce postoju i wedle swojej wiedzy opisać charakter awarii. Pracownicy wypożyczalni powinni wezwać na miejsce pomoc drogową, która zajmie się odholowaniem samochodu. Powinni również zaoferować kierowcy podstawienie samochodu zastępczego w podobnym modelu, którym będzie mógł kontynuować jazdę i wykonywanie pracy. Takie standardy i dobre praktyki obsługi klienta stosuje CKCorp wypożyczalnia busów z Łodzi.

 

Jeżeli pracownicy wypożyczalni samochodów nie odbierają telefonu, kierowca może zadzwonić na numer alarmowy towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym pojazd ma wykupioną polisę asisstance lub AC. Informacje na ten temat można znaleźć na druku potwierdzenia zakupu polisy OC. Część wypożyczalni samochodów dodatkowo umieszcza w kabinie naklejki z numerem alarmowym, na który należy zgłaszać wszystkie awarie i problemy.Usterka samochodu pozwalająca kontynuować jazdę

Awarie busów mogą również mieć charakter znacznie mniej inwazyjny i problematyczny. Może to być np. uszkodzony zawiasa lub klamka drzwi, przepalona żarówka, problem z działaniem wycieraczek, radia samochodowego itp. W przypadku pojawienia się takiej usterki, która mimo wszystko pozwala na dalsze użytkowanie samochodu, można nim jeździć do momentu zwrotu. Należy jednak również poinformować o tym fakcie wypożyczalnię w chwili stwierdzenia awarii.Kto płaci za uszkodzenie busa?

Czy kierowca zostanie obciążony kosztami usunięcia usterek, które w samochodzie się pojawiły? To zależy od tego, czy jest ich sprawcą. Przykładowo, uszkodzenie lusterka bocznego mogło nastąpić na skutek nieostrożnej jazdy i uderzeniem lusterkiem w ścianę budynku. Mogło również do awarii dojść na skutek aktu wandalizmu. W przypadkach, kiedy to nie my jesteśmy sprawcami uszkodzeń i podejrzewamy działanie osób trzecich, zawsze taki fakt należy zgłosić na policję. Protokół z przyjęcia zgłoszenia pozwala na uzyskanie odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej, które zostanie przeznaczone na pokrycie kosztów naprawy.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl