25-lecie Scania w Słupsku


25-lecie Scania w Słupsku
2017-12-20
Scania Production Słupsk S.A. to jeden z głównych symboli przemysłowych Słupska już od 25 lat. Fabryka pełni rolę głównego ośrodka europejskiej produkcji autobusów Scania.

Scania Production Słupsk S.A. stanowi centrum produkcji kompletnych autobusów miejskich i dalekobieżnych Scania w Europie. Ponadto w słupskiej fabryce montowane są podwozia autobusów modeli niskopodłogowych. Ze Słupska są następnie wysyłane do montowni w Europie, Afryce i Azji. W zakładzie jest zatrudnionych 500 pracowników.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Kilka słów o historii 

Działalność przemysłowa Scania w Słupsku rozpoczęła się w październiku 1992 r. Utworzono wówczas spółkę joint venture o nazwie Scania Kapena S.A., w której Scania była głównym udziałowcem. Od maja 1993 r. w fabryce montowano ciągniki siodłowe Scania, a w kolejnym roku został zbudowany pierwszy autobus. 

W 2002 r. Scania staje się jedynym udziałowcem firmy w Słupsku. W tym samym okresie wszystkie linie produkcyjne zostają przestawione wyłącznie na produkcję autobusów. W 2003 roku zmienia się nazwa spółki na Scania Production Słupsk S.A. Warto dodać, że w Scania Production Słupsk S.A. montowane są także autobusy piętrowe, w tym modele z kierownicą po prawej stronie.

Ważnym momentem w historii firmy był 2007 r., kiedy rozpoczęto produkcję autobusów międzymiastowych OmniLine oraz montaż silników Euro 5.

Moce produkcyjne zakładu zostały znacznie zwiększone w 2010 r. dzięki kompletnej przebudowie linii produkcyjnej. Od tego czasu w fabryce można montować 1500 pojazdów rocznie.

W 2012 r. uruchomiono produkcję autobusu miejskiego Scania Citywide.

Znakomita lokalizacja na północy Polski, blisko morskich szlaków transportowych oraz wykwalifikowana kadra od samego początku stanowiły silne filary Scania Production Słupsk S.A. – komentuje Katarzyna Ożarek,  dyrektor ds. zasobów ludzkich, BHP & środowiska Scania Production Słupsk S.A.

– Tworzymy pojazdy zapewniające najlepsze wyniki, zarówno jeśli chodzi o zadowolenie i komfort pasażerów, jak i oszczędność dla właścicieli, dlatego z powodzeniem działamy na rynku już od tylu lat. Naszym priorytetem jest rozwijanie zrównoważonych rozwiązań transportowych, które są efektywne ekonomicznie, a przy tym przyjazne dla środowiska. Świadczą o tym modele produkowanych autobusów: zasilanych CNG, hybrydowych oraz z silnikami spełniającymi normę Euro 6 – dodaje Zbigniew Sarwiński, dyrektor produkcji Scania Production Słupsk S.A.

Od chwili rozpoczęcia produkcji, do końca listopada 2017 roku w fabryce  wyprodukowano w sumie 7000 autobusów. Autobusy Scania wyprodukowane w Słupsku, które trafiły na polski rynek są wykorzystywane głównie na ulicach Warszawy, Krakowa, Stargardu Gdańskiego, Opola i Słupska. Na świecie można je spotkać m.in. w Szwecji (Sztokholm, Uppsala, Råstad, Őstersund), Norwegii, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech we Włoszech oraz w Chinach. Wiele z nich to pojazdy hybrydowe. 


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Scania Polska

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl