Zasady bezpiecznej jazdy motocyklem
Motocykliści na ogół kojarzą się z szybką jazdą, niebezpieczeństwem na drodze i podwyższaniem statystyk śmiertelności na drogach. Ile w tym prawdy? Nie rozstrzygając tej kwestii, faktem jest, że nieprzestrzeganie zasad przekłada się na realne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Poznaj reguły, które pozwalają cieszyć się przyjemną, ale bezpieczną jazdą motocyklem.
Centrum miasta to niewłaściwie miejsce do pokazywania innym, jakie możliwości ma Twój ścigacz lub inny motocykl, który posiadasz. Umówmy się – większość z nas doskonale wie, jakie są potencjalne osiągi motocykli, więc nie trzeba tego przypominać w szczególnie niekorzystnych okolicznościach.
Jazda od świateł do świateł, przyspieszanie do 200 kilometrów na godzinę, efektowne wyprzedzanie wszystkich samochodów – to zbędne popisy, niegodne świadomego użytkownika „dwóch kółek”. Szybka jazda jest przyjemna w specjalnie przystosowanych miejscach, np. na torze, ale nie w sytuacji, gdy może zakończyć się tragedią. Przestrzegając znaków ograniczających prędkość, udowadniasz, że motocykliści nie są tak niebezpieczni i nieodpowiedzialni, jak głoszą stereotypy.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Omijaj korki odpowiedzialnie
Jedną z największych zalet posiadania jednośladu jest możliwość wygodnego pokonywania korków, wymijając auta. Niewielki rozmiar pojazdu pozwala wykorzystać fakt „stania na światłach” samochodów i bezproblemowe przemieszczanie się w godzinach szczytu.
Czy to legalne? Cóż, kodeks drogowy nie dostarcza jednoznacznej odpowiedzi. Motocykliści mogą zmieniać zajmowany pas ruchu przy zachowaniu bezpiecznego odstępu, bez ograniczania widoczności i rzecz jasna przy dobrej woli kierowców samochodów. Pamiętaj – właściciele „czterech kółek” nie mają żadnego obowiązku ustępować Ci miejsca, stojąc na światłach czy w korku.
Jeśli inni uczestnicy ruchu drogowego wykonają gest dobrej woli i pozwalają się wyminąć, podziękuj za to światłami, ręką lub skinieniem głowy; drobne uprzejmości pozwalają budować dobre relacje pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego. To może się wydawać banalne, ale im więcej przyjaznych, wzajemnych gestów pomiędzy kierowcami, pieszymi czy rowerzystami, tym bezpieczniejsze drogi.
Dbaj o widoczność
Na ten punkt składa się wiele elementów:
- Używaj kierunkowskazów. Prędkość, charakter i rozmiar pojazdu nie uprawniają Cię do lekceważenia podstawowych zasad. Zawsze używaj migacza – nawet, a raczej zwłaszcza, jeśli traktujesz drogę jak tor slalomowy.
- Korzystaj z lusterek. Wydaje Ci się, że kontrolujesz to, co dzieje się na drodze? Pamiętaj o tym, że bardzo ważna jest kontrola sytuacji za plecami.
- Wybieraj jasne, widoczne kaski, korzystaj z odblaskowych elementów stroju, dopasowuj się do warunków atmosferycznych. Dzięki temu jest większa szansa, że Ty i Twoje zachowanie będą czytelne i widoczne dla pozostałych kierowców.
Kilka praktycznych wskazówek
Wskazane powyżej zasady bezpiecznej jazdy motocyklem bynajmniej nie wyczerpują złożonego tematu. Jeśli jesteś posiadaczem motocykla, zainteresuj się nowoczesnymi technologiami. Choć wiele osób nie ma o tym pojęcia, także posiadacze jednośladów mogą liczyć na działanie… specjalnych poduszek powietrznych.
Poznaj swoją maszynę. Dbaj o regularne przeglądy i błyskawiczne naprawy nawet niepozornych usterek. Przed wyjazdem w trasę poznaj specyfikę drogi. I przede wszystkim naucz się kontrolować poziom adrenaliny. Szybkość może uzależniać, zupełnie jak używki. Niestety, ale skutki nieprzepisowej jazdy mogą być tragiczne. Dobrym przykładem walcz ze stereotypem „dawców organów”!
Źródło: http://optimalclaim.co.uk/wypadek-drogowy
Nadesłał:
infomoto
|
Wasze komentarze (2):
-
Tata Muminka , 2017-12-10 02:58:23
temat kto jest winien bardziej wypadkom - motocykl czy samochód jest odwieczny. Pawda jest taka że wina lezy po obu stronach, a jak slysze opnie ze motocyklisci sa wszystkiemu winni to mnie to irytuje. Gdyby bylo wiecej zrozumienia na drodze a mniej chamstwa i prostactwa to wszystkim jezdziloby sie lepiej
-
~Mariusz, 2017-01-31 17:38:03
Dobrze trafiony artykuł. Jeśli motocykliści przyłożą się do swojej części, kierowcy samochodów będą mieli łatwiejsze zadanie, gdyż z doświadczenia wiem, że nieraz to właśnie motocykliści prosili się o wypadek. Sam mam znajomych z motocyklami i nie raz widziałem niebezpieczne praktyki w ich wykonaniu.