Dzień Bezpiecznego Kierowcy


Dzień Bezpiecznego Kierowcy
2017-07-07
Każdego roku, 25 lipca, obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Tego dnia warto pomyśleć o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze i ile można samemu zrobić, aby je zwiększyć.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy upamiętnia świętego Krzysztofa, uznawanego za patrona kierowców. Dzień Bezpiecznego Kierowcy to inicjatywa, która powstała na skutek działań Duszpasterstwa Kierowców, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego a także znanego kierowcy rajdowego – Krzysztofa Hołowczyca, założyciela fundacji Kierowca Bezpieczny.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy to okazja, aby zastanowić się nad tym, jak dbać o bezpieczeństwo na drodze i mieć swój wkład w jego rozpowszechnianie. Ostrożna jazda, pamiętanie o tym, do czego służą przepisy ruchu drogowego, uprzejmość, unikanie przekraczania prędkości, przewidywanie na drodze i dbałość o stan techniczny samochodu – to wszystko sprawi, że bezpieczna droga nie będzie tylko pustym hasłem.

Przeczytaj również:Statystyki bezpieczeństwa na polskich drogach

W 2015 roku w Polsce było zarejestrowanych prawie 27 i pół miliona pojazdów, z tego prawie 20 i pół miliona aut osobowych. Na teren Polski wjechało ponad 13 milionów aut. Natężenie ruchu jest zatem ogromne.

W 2016 roku na polskich drogach doszło do 33 664 wypadków oraz do ponad 400 tysięcy kolizji (to liczba zgłoszona Policji, w rzeczywistości kolizji było znacznie więcej). Nie obyło się niestety bez ofiar. W 2016 roku na polskich drogach zginęło 3026 osób, a 40 766 odniosło rany. Do największej liczby wypadków doszło na terenie województwa łódzkiego (4222 zdarzenia). Najwięcej osób zginęło na terenie województwa mazowieckiego (351 ofiar). 

Kiedy najczęściej dochodzi do wypadków? Okazuje się, że w czasie najpiękniejszych i najbardziej słonecznych miesięcy – w sierpniu (10% zdarzeń), lipcu (9,8% zdarzeń) oraz czerwcu (9,6 % zdarzeń). Najczęściej do wypadków dochodziło w piątki. Fatalne zdarzenia na drodze najczęściej działy się pomiędzy godziną 14 – tą a 19 tą.

20349 wypadków miało miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych, prawie 5 tysięcy podczas opadów deszczu, ponad 300 przy silnej mgle. 71% wypadków miało miejsce w terenie zabudowanym.Najczęstsze przyczyny wypadków, powodowanych przez kierowców

Zdecydowana większość wypadków w 2016 roku (89,4 %) zdarzyła się z winy kierujących pojazdami. Najczęstszą przyczyną było nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (7420 wypadków), niedostosowanie prędkości do warunków jazdy (7195 wypadków), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu (3485 wypadków), nieprawidłowe wyprzedzanie (1385) i nie zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (2521 wypadków).

Polscy kierowcy ignorują przepisy ruchu drogowego, nie stosują się do ograniczeń prędkości, jeżdżą na pamięć, są nieostrożni, w czasie jazdy rozmawiają przez telefon i wysyłają sms (to przyczyna niemal co czwartego wypadku). Do ponad 500 – set wypadków doszło na skutek nie stosowania się kierowców do wskazań sygnalizacji świetlnej. Wjazd na czerwonym świetle na skrzyżowanie to już nie tylko ignorancja, to igranie z bezpieczeństwem, swoim i innych.Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drodze? Czynniki zależne od kierującego

Przepisy ruchu drogowego zostały napisane po to, aby ich przestrzegać. Tak samo, jak ograniczenia prędkości. Kierowca musi umieć przewidywać sytuacje na drodze, także te niezależne od niego. Trzeb zachować szczególną ostrożność w miejscach, w których pojawiają się piesi, dzieci i rowerzyści. Także zwierzęta, które mogą wtargnąć na drogę. Należy bezwzględnie unikać jazdy samochodem po spożyciu alkoholu, w sytuacjach stresogennych , w czasie choroby, po zażyciu niektórych leków, w czasie ciężkich warunków na drodze (mgła, silne opady deszczu, silne opady śniegu, gołoledź). Ważna jest umiejętność odpowiedniego zachowania się na drodze – bezpiecznego wyprzedzania, zmiany pasa, czytelnego wykonywania manewrów. A to wymaga nauczenia się korzystania z kierunkowskazów.Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drodze? Czynniki zależne od samochodu i pośrednio, jego właściciela

Bardzo ważne jest utrzymywanie samochodu we właściwym stanie technicznym – sprawny układ hamulcowy, sprawne zawieszenie, odpowiednie ciśnienie w oponach, sprawne oświetlenie, odpowiednia widoczność (to nie tylko szyby, ale też wycieraczki, płyn i ogrzewanie) – to wszystko ma wpływ na drogę hamowania i trakcję, w czasie wykonywania gwałtownych manewrów.Wsparcie ze strony technologii dla zwiększenia bezpieczeństwa

Nowoczesne samochody projektowane są tak, aby zwiększyć bezpieczeństwo i unikać niebezpiecznych sytuacji. Przez wiele lat stawiano głównie na minimalizowanie skutków wypadków – do tego służą mocne konstrukcje aut, ze strefami zgniotu a także poduszki powietrzne.

Od kilku lat producenci samochodów tworzą rozwiązania, które pozwalają unikać wypadków.

Przykładem może być Mazda, realizująca filozofię Drive Together (czytaj więcej: https://www.mazda.pl/filozofia-mazdy/drive-together/), czyli jedność pomiędzy kierowcą a samochodem. Jednym z elementów tej jedności jest wspieranie ludzkich zmysłów przez elektronikę, tam, gdzie zmysły są zawodne. Wieloelementowy układ bezpieczeństwa i-Activsense, w który można wyposażyć każdą nową Mazdę, zapobiega zderzeniom w czasie zmiany pasa, albowiem eliminuje on martwe pole w lusterkach. Każdy kierowca wie, jak ciężko jest zmienić pas na wielopasmowej drodze w mieście, albo na trasie, gdzie w szaleńczym tempie jeżdżą motocykle - ścigacze. Kolejna funkcja I-Activsense polega na monitorowaniu sytuacji przed autem i odległości od innych aut. Układ w mieście wykrywa poprzedzające auta i pieszych, a w czasie jazdy po trasie – poprzedzające auta. W razie zagrożenia wypadkiem, układ ostrzega i przygotowuje się do hamowania awaryjnego, a jeśli kierowca nie reaguje, samodzielnie hamuje. I-Activsense ułatwia jazdę w miejskim korku , zapobiegając najechaniu na tył gwałtownie hamującego auta i w trasie, przy dużych prędkościach (tu działa adaptacyjny tempomat ACC). Układ potrafi też wyczuć znużenie kierowcy. Ułatwia on także wyjazd tyłem z miejsca parkingowego, ostrzegając o ruchu poprzecznym, jak również zapobiega stoczeniu się w czasie podjeżdżania pod górę. To oczywiście tylko wybrane funkcje systemu.

Zawsze warto też ubezpieczyć auto, wykupując mu taką usługę, jak Mazda Assistance. W razie wypadku, do którego może dojść z winy innego kierowcy, Mazda zapewnia darmowe holowanie do warsztatu i auto zastępcze.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy to czas, w którym każdy kierowca powinien pomyśleć nad tym, jak może zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, aby każdego roku liczba ofiar na drogach malała, a nie rosła.

Artykuł powstał dzięki pomocy producenta japońskich samochodów marki Mazda: https://www.mazda.pl

Nadesłał:

infomoto

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl