Sprężarki dla przemysłu i usług


Sprężarki dla przemysłu i usług
2017-04-20
Sprężone powietrze to istotny element współczesnego przemysłu. Jest ono stosowane do napędzania wielu procesów technologicznych. Wykorzystywane jest także w zakładach usługowych. W jakich branżach jest stosowane powiemy w tym artykule.

Sprężone powietrze, jako źródło energii niezbędnej do wykonania określonej pracy, ma wiele zalet i doskonale sprawdza się w specyficznych czynnościach realizowanych przez maszyny przemysłowe. Dzisiejszy rynek umożliwia wybór spośród wielu rodzajów sprężarek, co pozwala na precyzyjne ich dopasowanie do indywidualnych potrzeb poszczególnych branż oraz zakładów przemysłowych i usługowych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Do podstawowych kryteriów, na podstawie których podzielono rodzaje sprężarek należą:

  • Konstrukcja,
  • zasada działania,
  • regulacja prędkości,
  • czynnik roboczy (sprężarki olejowe/bezolejowe).



Powszechne rodzaje sprężarek wykorzystywanych w przemyśle oraz usługach



Sprężarki śrubowe

Zasada działania tych urządzeń polega na sprężaniu gazu poprzez zmniejszanie przestrzeni pomiędzy pracującymi wewnątrz sprężarki śrubami od otworów ssawnych do otworów tłocznych. Szczelność konstrukcji odgrywa w ich przypadku szczególne znaczenie.

Te powszechnie stosowane sprężarki można spotkać w następujących typach przemysłu:

  • spożywczym,
  • petrochemicznym,
  • produkcji elektronicznej,
  • medycznym i farmaceutycznym.

Co więcej, sprężarki śrubowe wyparły w branży kolejowej dotychczas stosowane hałaśliwe sprężarki tłokowe. Prezentowany typ sprężarek pozwala na wytwarzanie powietrza o szerokim spektrum ciśnienia co sprawia, że mogą być one wykorzystane do procesów technologicznych o zróżnicowanej specyfice.



Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności

Wyróżniają się przede wszystkim możliwością płynnej regulacji wydajności, a więc intensywności wytwarzania sprężonego powietrza. Jest to niewątpliwy atut, który pozwala zminimalizować koszty eksploatacyjne, związane przede wszystkim ze zużyciem energii elektrycznej niezbędnej do zasilania tych urządzeń. Ilość sprężonego powietrza może być dostosowana do precyzyjnych potrzeb, jakich wymaga określony cykl produkcyjny. Praca sprężarek ze stałą wydajnością, pomimo zmieniającego się zapotrzebowania jest klasycznym przykładem marnotrawstwa środków pieniężnych firmy.

W urządzeniach tego typu regulacja wydajności możliwa jest, dzięki zastosowaniu innowacyjnego napędu bezpośredniego 1:1 oraz możliwości zmiany prędkości obrotowej. Zakres ciśnienia wytwarzanego powietrza waha się w granicach 5 – 13 bar.



Sprężarki bezolejowe

Kolejnym rodzajem powszechnie stosowanych sprężarek są modele bezolejowe, które w procesie sprężania wykorzystują tylko i wyłącznie wodę jako czynnik chłodzący i zapewniający „smarowanie”. Jest to substancja naturalna, jak również neutralna. Największą zaletą takich sprężarek (w tym urządzeń LENTO), jest stuprocentowa czystość sprężonego powietrza, w którym nie znajdują się nawet śladowe ilości cząsteczek oleju.

Technologia bezolejowego sprężania powietrza zalecana jest przede wszystkim w branży:

  • spożywczej,
  • farmaceutycznej,
  • elektronicznej,
  • optycznej.



Turbosprężarki

Turbosprężarki to urządzenia przeznaczone dla zakładów przemysłowych wykazujących relatywnie wysokie zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Doskonale sprawdzają się w najbardziej wymagających jednostkach przemysłowych, np. rafineriach, hutach stali czy fabrykach chemicznych oraz motoryzacyjnych.



Sprężarki tłokowe

Sprężarki tłokowe to najbardziej konwencjonalne i zarazem najstarsze w swej budowie rodzaje sprężarek. Ich zasada działania opiera się o posuwisty ruch tłoka w cylindrze, co generuje zwiększenie ciśnienia ściskanego gazu. Są to najczęściej mniejsze sprężarki o mocy sięgającej 1,5 – 3,8 kW, co jest wystarczające dla niewielkich zakładów przemysłowych czy warsztatów.

Wśród sprężarek tłokowych wyróżnia się kilka typów urządzeń, w tym:

  • sprężarki olejowe,
  • sprężarki bezolejowe,
  • doprężacze.



Sprężarki TrackAir

Przystosowane do kolejnictwa, pojazdów oraz innych jednostek, dla których kluczową wartością jest ilość miejsca zajmowanego przez system wytwarzania sprężonego powietrza. Modele TrackAir mogą być zarówno zabudowane w osłonach, jak i wolnostojące czy szufladowe. 


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

infomoto

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl