Samochód zastępczy z OC sprawcy


Samochód zastępczy z OC sprawcy
2016-07-21
Od wielu lat sprawa zwrotu kosztów wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy wzbudza kontrowersje i spory. Po wyroku Sądu Najwyższego sytuacja wygląda znacznie lepiej, jednak nadal nie wszyscy poszkodowani wiedzą, jakie prawa im przysługują po kolizji.

Już od długiego czasu kierowcy walczą z ubezpieczycielami o zwrot kosztów wynajmu samochodu zastępczego na czas naprawy uszkodzonego w trakcie kolizji pojazdu. Jeszcze do niedawna taki zwrot przysługiwał tylko osobom, którym auto było potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej. Sytuację tą zmienił dopiero wyrok Sądu Najwyższego, który stanął po stronie osób poszkodowanych stwierdzając, że prawo do zwrotu kosztów najmu pojazdu ma każdy, niezależnie od tego czy jest osobą prywatną, czy też prowadzi działalność gospodarczą.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Warunki wynajmu samochodu zastępczego

Auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje każdej osobie poszkodowanej, której pojazd został uszkodzony na skutek kolizji lub stłuczki. Koszty najmu takiego auta zostaną pokryte z OC sprawcy wypadku. Poszkodowany może wynająć samochód zastępczy na czas naprawy uszkodzonego auta albo do czasu zakupu następnego samochodu w przypadku uznania szkody całkowitej. Dokonując wynajmu, osoba poszkodowana nie musi informować ubezpieczyciela o swoich poczynaniach.

Wynajmując samochód zastępczy, poszkodowany musi zwrócić uwagę na to, by należał on do podobnej lub niższej klasy jak uszkodzony pojazd. Zdarzenie drogowe, na skutek którego nasz samochód został uszkodzony, należy zgłosić jak najszybciej do firmy ubezpieczeniowej. Najlepiej to zrobić jeszcze przed wynajęciem samochodu zastępczego. Pamiętajmy, iż ubezpieczyciel może odmówić wypłaty zwrotu kosztów najmu w sytuacji, gdy poszkodowany posiada drugie auto. Wynajmując samochód zastępczy, musimy zwrócić także uwagę na stawki za wypożyczenie - nie mogą one być wyższe niż średnia stawka ustalona na rynku lokalnym.

Wynajem samochodu - formalności

Oczekując na zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego, należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ cały proces może być skomplikowany i czasochłonny. Warto wiedzieć, że często firmy ubezpieczeniowe szukają powodów, by nie wypłacić poszkodowanemu należnego zwrotu. W związku z tym, wynajmując samochód zastępczy, warto poszukać firmy, która ma doświadczenie w tego typu sprawach, a oprócz tego, oferuje załatwienie wszystkich formalności. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że wypożyczalnie często proponują także bezgotówkowy wynajem auta. Oznacza to, że nie musimy wykładać własnej gotówki na samochód zastępczy, ponieważ firma załatwi za nas nie tylko formalności, ale także zwrot kosztów. Natomiast w sytuacji, gdy sami chcemy zająć się sprawą wynajmu pojazdu, pamiętajmy, aby zbierać wszystkie faktury i rachunki. Przydadzą się podczas załatwiania zwrotu kosztów najmu u ubezpieczyciela.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

infomoto

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~radek, 2016-07-22 13:12:38

    ja sobie ułatwiłem ten skomplikowany i czasochłonny proces w ten sposób, że wziąłem auto zastępcze z EuCOCara i ich kancelaria EuCO załatwiała papierologię, to jest tak że przysyłają swoje auto, a koszty za to jakoś ściągają od sprawcy wypadku


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl