Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku samochodowego


Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku samochodowego
2017-01-24
Wszyscy kierowcy posiadający własny samochód powinni go ubezpieczyć, w ramach obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie to będzie chronić kierowcę przed ponoszeniem finansowych skutków szkód osobowych i majątkowych, spowodowanych w ruchu drogowym.

Jakie odszkodowanie mogą uzyskać poszkodowani w wyniku wypadku?

Płaci towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy

Jeśli dojdzie do kolizji czy wypadku drogowego, a sprawca jest znany, to z jego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej będą wypłacane przez firmę ubezpieczeniową świadczenia na rzecz poszkodowanych. Wysokość sum gwarancyjnych w polisach OC komunikacyjnych w Polsce zawsze jest taka sama, niezależnie od firmy, w której kierowca zdecydował się wykupić swoje ubezpieczenie. Wynosi ona odpowiednio, niezależnie od liczby osób poszkodowanych w wypadku:
- 5 mln euro w przypadku szkód osobowych,
- 1 mln euro w przypadku szkód w mieniu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Po wypadku należy spisać zgodne oświadczenie sprawcy kolizji, na podstawie którego towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje szkody związane z naprawą auta oraz szkody osobowe, jakie powstały w związku z wypadkiem. W oświadczeniu obowiązkowo należy zaznaczyć numer polisy OC sprawcy.

Jak uzyskać wysokie odszkodowanie z OC sprawcy wypadku?

Odszkodowanie po wypadku samochodowym obejmuje szkody osobowe i szkody w mieniu. Poszkodowany może ubiegać się o wiele świadczeń związanych z doznanym uszczerbkiem na zdrowiu, m.in. o:

  • zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji oraz zakupionych leków,

  • zwrot kosztów dojazdów do placówek medycznych,

  • zwrot zarobków utraconych w wyniku wypadku, niezdolności do pracy i leczenia,

  • rentę na wyższe potrzeby związane z długotrwałym leczeniem, rehabilitacją i konieczną opieką osoby trzeciej,

  • zadośćuczynienie za krzywdy i cierpienie - zarówno fizyczne, jak i psychiczne,

  • jednorazowe świadczenie na przekwalifikowanie lub założenie działalności gospodarczej, jeśli powrót poszkodowanego do zawodu jest niemożliwy.

Poszkodowany powinien oszacować, o jaką kwotę odszkodowania, renty czy innych świadczeń chce się ubiegać od ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Jeśli klient podczas rozmowy z ubezpieczycielem nie poda kwoty, o jaką się ubiega, pracownicy towarzystwa sami ją oszacują. Niekiedy zadośćuczynienie i wszystkie odszkodowania są tak wysokie, że nie tylko poszkodowany może zapewnić sobie leczenie i rehabilitację w dobrych ośrodkach zdrowia, ale i przeznaczyć część tej kwoty na inne cele, np. na chrzciny Praga Południe dla swojego dziecka.

Przy dochodzeniu swoich roszczeń od zakładu ubezpieczeniowego sprawcy wypadku, zawsze należy je uzasadnić. Poszkodowany może zostać poproszony o przesłanie paragonów i potwierdzeń opłat za leczenie. Świadczenia z tego tytułu nie mogą być spożytkowane w inny sposób. Inaczej wygląda kwestia zadośćuczynienia przy doznanych krzywdach i cierpieniach. Kwota ta może być wydana w zasadzie dowolnie.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

infomoto

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl