Jak bezpiecznie jeździć samochodem sportowym?


Jak bezpiecznie jeździć samochodem sportowym?
2016-10-28
Prowadząc samochód sportowy, należy być maksymalnie skupionym. Nawet najmniejszy błąd może doprowadzić do niechcianej kolizji, a nawet poważnego wypadku.

Samochód sportowy prowadzi się ze zdwojoną ostrożnością. Podczas przyspieszania i hamowania ryzyko wpadnięcia w poślizg jest wielokrotnie większe niż w przypadku kierowania zwykłym autem. Prowadząc samochód sportowy, trzeba przewidywać i dostosowywać jazdę do warunków pogodowych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:



Sprawdź, jak sobie radzisz z prowadzeniem auta

Dobrym pomysłem na sprawdzenie umiejętności prowadzenia sportowego auta jest wybranie się na tor wyścigowy. Firmy, takie jak np. go-racing.pl umożliwiają dostęp w przystępnej cenie do najlepszych torów w całej Polsce. Dodatkowo, jeśli nie mamy sportowego samochodu, a planujemy jego zakup, w ramach oferty możemy taki wypożyczyć. Ceny pakietów zaczynają się już od 150 zł wzwyż.



Bądź świadomy swoich ograniczeń

Świetny kierowca to nie ten, który potrafi świetnie opanować samochód, a ten który jest zdolny nie doprowadzić do takiej konieczności. Jeśli zaczynasz się ślizgać i masz trudności z opanowaniem auta, najwyraźniej popełniasz błędy w prowadzeniu. Mogą one niestety być przyczyną groźnych wypadków na drodze.



Pamiętaj o spokojnym hamowaniu

Nagłe hamowanie sportowym samochodem na zwykłej drodze może powodować utratę kontroli nad pojazdem. Kierując super autem, należy zachować podwójną odległość od samochodu przed nami i unikać gwałtownych zmian pasów ruchu.



Przyspieszaj powoli

Mając pod maską setki koni mechanicznych, należy z rozwagą ich używać. Gdy nawierzchnia jest śliska, a opony stopniowo tracą przyczepność, warto wrzucić wyższy bieg. Siła dostarczana do kół automatycznie się zmniejszy, co sprawi, że auto przestanie się ślizgać po drodze.



Delikatnie poruszaj się na zakrętach

Prowadząc sportowe auto, należy wjeżdżać w łuk ze zmniejszoną prędkością, delikatnie kręcąc kierownicą. Wychodząc z zakrętu należy stopniowo zwiększać prędkość, bez gwałtownego przyspieszania.



Jak prowadzić samochód z napędem na tylną oś?

Auto z napędem na tylne koła ma inną charakterystykę i prowadzi się je zdecydowanie trudniej:

  • Jeśli tylne koła tracą przyczepność, zacznij manewrować pedałami gazu i sprzęgła.
  • By odzyskać panowanie nad samochodem, delikatnie steruj kierownicą w kierunku, w którym chcesz pojechać.
  • Gdy wpadłeś w poślizg, całkowicie zwolnij pedał hamulca i hamuj biegami.



Jak prowadzić samochód z napędem na przednią oś?

Choć powadzenie samochodu z napędem na przód jest łatwiejsze, to należy jednak pamiętać o kilku zasadach:

  • Jeśli przednie koła straciły przyczepność, delikatnie puść pedał gazu i naciśnij pedał sprzęgła, by dociążyć przód samochodu.
  • Gdy poślizg spowodował gwałtowne hamowanie, zwolnij powoli pedał hamulca.

Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

infomoto

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl