Czy wykupienie najtańszego autocasco to na pewno dobry wybór? Krótka analiza


Czy wykupienie najtańszego autocasco to na pewno dobry wybór? Krótka analiza
2017-05-26
Średnio co czwarty polski kierowca decyduje się na wykupienie ubezpieczenia autocasco (AC). Wiele osób, chcąc obniżyć wysokość składki, wybiera najtańszy pakiet. Niestety, oszczędności nie zawsze idą w parze z optymalnie dobraną ochroną ubezpieczeniową.

Autocasco jest rodzajem nieobligatoryjnego ubezpieczenia komunikacyjnego. Pozwala rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej o zdarzenia prowadzące do uszkodzenia ubezpieczonego pojazdu. Problem w tym, że wielu kierowców przy wyborze polisy kieruje się wyłącznie ceną, tak jak w przypadku ubezpieczenia OC.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:



Najtańsze ubezpieczenie AC to wąska ochrona ubezpieczeniowa

O ile wybór najtańszej polisy OC pozwala sporo zaoszczędzić, tak wybór najtańszego autocasco oznacza zwykle bardzo wąski zakres ochrony ubezpieczeniowej. Dzieje się tak, ponieważ tylko zakres OC regulowany jest ustawowo, zobowiązując ubezpieczycieli do ujednolicenia zakresu ochrony oraz maksymalnych sum gwarancyjnych. W przypadku autocasco warunki polisy ustalane są indywidualnie przez zakłady ubezpieczeń.

Jeżeli kierowcy zależy na polisie AC optymalnie dobranej pod kątem konkretnych zdarzeń losowych, powinien on przyłożyć większą wagę do analizy poszczególnych ofert.



Różnice między najtańszym a najdroższym autocasco

Wysokość składki AC zależy od wielu czynników. Ma ona ogromny wpływ na zakres ochrony ubezpieczeniowej. W najtańszej wersji ogranicza się ona wyłącznie do kilku zdarzeń drogowych, zaś w najdroższej zapewnia pełną ochronę w razie wystąpienia wskazanych w umowie szkód.

Przykład. Pełne ubezpieczenie AC w PZU obejmuje szkody powstałe z winy kierującego pojazdem, szkody związane z uszkodzeniem samochodu na skutek zderzenia ze zwierzęciem, działania żywiołów, a także szkody związane z kradzieżą czy aktami wandalizmu.

Natomiast małe AC nie obejmuje najczęściej występujących szkód, a więc uszkodzenia pojazdu na skutek zderzenia z innym pojazdem lub przedmiotem (np. drzewem, słupkiem, domem).

Najtańsze AC może nie obejmować usługi zapewnienia auta zastępczego na czas naprawy, podczas gdy pełny pakiet ubezpieczeniowy zapewnia taką opcję.

Tańszą opcją ubezpieczenia AC jest wariant kosztorysowy, który polega na wypłacie odszkodowania w gotówce po wycenie szkody przez rzeczoznawcę. Tańszy będzie też wariant obejmujący naprawę z wykorzystaniem części zamiennych. Natomiast droższa wersja ubezpieczenia to wariant serwisowy – naprawa z użyciem części oryginalnych.

Chcąc wykupić dobry pakiet AC nie trzeba iść na kompromis między ceną a zakresem ochrony ubezpieczeniowej. Wystarczy wykupić polisę w pakiecie z OC lub innymi polisami. Dzięki temu można uzyskać dodatkową zniżkę.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

infomoto

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl