Co należy wiedzieć przed zakupem oleju hydraulicznego?


Co należy wiedzieć przed zakupem oleju hydraulicznego?
2016-08-04
Wybór oleju hydraulicznego ma niebagatelny wpływ na prawidłową pracę silnika danej maszyny oraz jej odporność na trudne warunki eksploatacji. Zastosowanie niewłaściwego oleju może doprowadzić do poważnej usterki, szczególnie w przypadku układów narażonych na duże przeciążenia w trakcie pracy.

Parametry oleju hydraulicznego

Wybierając środek smarny należy zwrócić uwagę na rekomendacje producenta układu dotyczące wymaganej lepkości. Dlaczego to takie ważne? Jeżeli olej hydrauliczny będzie miał niższą lepkość niż wynika to z rekomendacji producenta układu, szybko straci swoje właściwości smarne, co znacznie przyspieszy zużycie urządzenia. Zbyt wysoka lepkość może z kolei doprowadzić do wystąpienia zjawiska kawitacji, to jest przemianie oleju w gaz. Utleniony olej może doprowadzić do powstawania nagarów wewnątrz układu, a w skrajnych przypadkach do zatkania filtrów, co uniemożliwi poprawne działanie urządzenia.

Wybierając środek smarny warto zwrócić uwagę na parametr stabilności termicznej oleju. To cecha, która pozwala olejowi hydraulicznemu na utrzymanie wydajności smarowania. Warto pamiętać o tym, iż w trakcie pracy elementy silnika maszyn nagrzewają się nawet do ponad 1000 stopni Celsjusza, co stanowi spore wyzwanie dla lepkości oleju. W takich warunkach środek smarny bardzo szybko się utlenia, tracąc tym samym swoje właściwości ochronne.

Poziom ciśnień panujących wewnątrz układów hydraulicznych przekłada się na ogromne ryzyko uszkodzeń poszczególnych urządzeń. Z tego powodu, jedną z najważniejszych właściwości oleju hydraulicznego jest zdolność do zapobiegania zużyciu elementów ciernych – taką możliwość uzyskuje się stosując różnego rodzaju dodatki organiczne uszlachetniające olej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:



Klasyfikacja olejów hydraulicznych

Firma Profit Oleje z siedzibą w Krakowie i Katowicach oferuje oleje hydrauliczne klasyfikowane według dwóch norm – DIN 51 524 oraz ISO 6743/4. Zgodnie z tym podziałem, wyróżnia się siedem klas jakościowych olejów, dodatkowo a poszczególne oznaczenia określają także obecność dodatków poprawiających parametry oleju hydraulicznego (jak choćby inhibitory korozji, dodatki przeciwzużyciowe czy modyfikatory lepkości).

W świetle klasyfikacji oleju hydraulicznego, najbardziej zaawansowaną strukturę mają oleje oznaczane HVLP/HV, zawierające dodatki zapobiegające zużyciu i zatarciu, a także oleje noszące oznaczenie HL, uznawane za propozycje o najbardziej wszechstronnym zastosowaniu (sprawdzą się, m.in. w przypadku urządzeń mobilnych i stacjonarnych).

Odpowiedni dobór oleju wymaga jednak dokładnego sprawdzenia rekomendacji producenta układu – precyzyjne układy konstruowane są z myślą o konkretnych właściwościach środka smarnego.

Artykuł powstał przy współpracy z:

P.H. PROFIT
http://www.profitoleje.pl
ul.Saska 9
30-715 Kraków
tel: (12) 290 62 90


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

infomoto

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl