Motoryzacja » Transport

Przeprowadzka i życie w Norwegii

Przeprowadzka i życie w Norwegii
Zobacz więcej zdjęć »
Norwegia to znakomite miejsce do życia. Wiele osób decyduje się tam zamieszkać ze względu na piękne okolice i czystość powietrza, mimo surowego klimatu. Fiordy, wysokie góry, bliskość morza i lasy z pewnością mają swój urok.

Dla innych liczy się przede wszystkim kultura tego kraju, kwestie socjalne i wysoki standard życia. Jeszcze dla innych najważniejsza jest po prostu praca i wysokie zarobki. Jak by nie było, przeprowadzka tam może być wyzwaniem. O czym zatem należy pamiętać, aby sobie ją ułatwić, a życie na miejscu faktycznie było przyjemne?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przede wszystkim warto wiedzieć, że choć Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, to znajduje się w strefie Schengen od 2001 roku. To trochę ułatwia niektóre kwestie związane z przeprowadzą. W Norwegii można porozumieć się po angielsku, ale jednak dużo lepiej będzie ze znajomością norweskiego. Łatwiej będzie znaleźć pracę i odnaleźć się w tym obcym kraju. Osobom zastanawiającym się nad wyjazdem warto też powiedzieć, że życie w Norwegii jest dość drogie, a wiele produktów ma wyższy ceny niż w Polsce. Całą rodziną może być trudno się tam utrzymać z jednej pensji na poziomie najniższej krajowej, ale już z dwóch takich można coś zaoszczędzić. Pracować muszą zatem i mąż, i żona, choć faktem jest też, że w niektórych branżach można bardzo dużo zarobić. Często wiąże się to jednak z wyczerpującą pracą, nadgodzinami czy pracą w weekendy. Znalezienie legalnego zajęcia też nie musi być łatwe i czasem trzeba czekać tygodniami na odpowiednią ofertę. Mimo to warto próbować. To wysiłek, który może się opłacić. Trzeba tylko się dobrze przygotować, zwłaszcza w kontekście finansowym. Wynajem mieszkania na początek czy zorganizowanie przeprowadzki do Norwegii może trochę kosztować (kaucja może wynieść nawet trzy miesięczne czynsze!). W zdobyciu pracy najlepiej zaś skorzystać z pomocy pośrednia.

O czym pamiętać przed przeprowadzką? Choćby o tym, aby zgromadzić wszystkie dokumenty. Dyplomy, świadectwa, akty urzędowe – to wszystko nie tylko warto mieć ze sobą, ale też dobrze jest je przetłumaczyć na norweski (angielski też jest istotny, zwłaszcza dla informatyków i pracujących w medycynie). Dobrze także przed wyjazdem wybrać się do dentysty. Choć bowiem pracujący mają świadczenia zdrowotne i wiele usług jest darmowych, to chcąc rozwiązać problemy z zębami będziemy musieli zapłacić. Przyda się też europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego. W razie nagłych przypadków może okazać się niezbędna.

Sama przeprowadzka to zupełnie osobna operacja. Najlepiej jeśli powierzymy ją specjalistom (zobacz: http://przeprowadzkinorwegia.pl/). Nie każdy ma czym przetransportować swój dobytek. Firma przewozowa nie będzie mieć z tym problemu, a ponadto zadba, aby przewóz mienia był w pełni bezpieczny (oferując np. ubezpieczenia na czas transportu). Zajmie się także wszelkimi formalnościami, które mogą być wymagane (np. tymi związanymi z cłem). To z pewnością oszczędzi dużo stresu i czasu. Fakt, że większość przewoźników oferuje także pomoc na każdym etapie przeprowadzki – od pakowania do rozładunku – też jest dobrym argumentem za wyborem takiego rozwiązania.

Na miejscu w Norwegii, jeśli chce się pracować, należy się zarejestrować w Norweskim Dyrektoriacie Imigracji. Nikt od nas nie będzie przy tym wymagał pozwolenia na pracę. Wystarczy rejestracja i już można szukać pracy. Oczywiście, nie każdemu uda się zaaklimatyzować w Norwegii. Emigracja nigdy nie jest łatwa, a znalezienie pracy w tym kraju nie jest tak proste jak jeszcze kilka lat temu. Jeśli jednak się to uda, Norwegia z pewnością okaże się atrakcyjnym miejscem do życia.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »