Motoryzacja » Transport

Prognozowane kierunki rozwoju parkingów w miastach

Nasilony, uciążliwy dla mieszkańców i kierowców, ruch samochodowy i zbyt niska dostępność miejsc parkingowych są obecnie problemami większości rozwiniętych miast.

Jednak, według ekspertów z wielu branż takich jak producenci samochodów, rozwiązań i systemów parkingowych oraz developerzy, zarówno dążenia mieszkańców i lokalnych władz, jak i zmiany zachodzące w szeroko pojętej branży motoryzacyjnej, mogą w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu lat pozytywnie przyczynić się do ograniczenia tych problemów.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Samochody samoparkujące i samochody automatyczne

Szacuje się, że parkingi dla samochodów, które parkują samodzielnie mogą potrzebować nawet o 60 % mniej miejsca parkingowego niż samochody pakowane przez ludzi. Oszczędność miejsca jest wynikiem zmniejszenie do minimum odległości miedzy pojazdami oraz możliwość eliminacji ciągów komunikacyjnych dla ludzi – ścieżek, wind.

Samochody automatycznie nie muszą być pozostawiane w miejscu przeznaczenia kierowcy (a właściwie pasażera), zwłaszcza w przypadku dłuższych postojów. Umożliwia to przeniesienie części parkingów z centrów miast do mniej obciążonych lokalizacji.

Spadek udziału własności samochodów

Prognozowane zwiększanie się popularności tzw. car-sharingu i stopniowe zastępowanie posiadania samochodów na rzecz ich użytkowania na zasadach usługi, pozwoli w relatywnie krótkim czasie ograniczyć obłożenie miejsc parkingowych w centrach miast. Samochody – usługi będą w większym stopniu poruszać się niż stać na parkingach. Długofalowo spowoduje to również zmiany w zapotrzebowaniu na parkingi np. w budynkach mieszkalnych.

Rozwój technologii

W bliskiej przyszłości na znaczeniu będą zyskiwały tzw Smart Parking – parkingi łączące rozwiązania konstrukcyjne i automatyzację, których celem jest maksymalne wykorzystanie miejsca do zaparkowania jak największej liczby samochodów. Zgodnie z prognozą Smart Parking Market (2016 - 2025) do 2025 r. globalna wartość rynku Smart Parking wzrośnie do 1 462 miliona USD.

Spodziewane są zmiany w zakresie płatności - kierowcy będą płacili cyfrowo a ewentualne opłaty karne będą pobierane bezpośrednio i automatycznie z ich kont. Prawdopodobnie na popularności zyskają też płatności biometryczne np. związane z rozpoznawaniem twarzy.

Samochody będą w coraz większym stopniu urządzeniami pracującymi stale w trybie online, uzyskującymi informacje o ruchu w czasie rzeczywistym. Może to być wykorzystane np. do przekierowania na najbliższe parkingi z wolnymi miejscami (wspierane systemem GPS), dokonywania rezerwacji miejsc parkingowych w czasie zbliżania się do celu podróży.

Operatorzy parkingów w większym stopniu skupią się na usługach dodanych. Nowe technologie rozpoznawania kierowców i/ lub samochodów będą umożliwiały personalizację usług.

Oczekiwania społeczne i polityki lokalne

Społeczne oczekiwania i idąca za nimi polityka miast w coraz większym stopniu nastawiona będzie na ograniczenie przestrzeni parkingowej w centrach miast. Zwiększy się natomiast udział powierzchni dla pieszych i rowerzystów, wzrośnie znaczenie zachowania przyjaznej dla mieszkańców przestrzeni i poszanowania środowiska naturalnego. Oczekuje się, że branża parkingowa razem z władzami lokalnymi będzie wpierać zaawansowane technicznie, proekologiczne koncepcje.

 

Praktyczne konsekwencje obejmą między innymi kwestie związane z organizacją ruchu oraz polityką opłat za parkowanie. Znaczna część regulowanych parkingów będzie płatna. Taryfy parkingowe będą odzwierciedlać rzeczywistą wartość lokalizacji, kosztów konstrukcji a także kosztów środowiskowych i społecznych. Premiowane będzie parkowanie w pobliżu połączeń ze środkami transportu publicznego, a opłaty za parkowanie w pobliżu miejsca docelowego będą znacząco wyższe. Zmiana środku transportu w czasie przemieszczania się będzie ułatwiona. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

systemy

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »