„Nie chcemy ginąć na drogach” – apelują polscy pracownicy służb utrzymania dróg i autostrad


2017-12-05
Pracownik drogowy to zawód wystawiony na szereg zagrożeń. Według danych zgromadzonych przez polską policję, w 2016 roku doszło do 64 wypadków w miejscach prac drogowych. Skutkowały one śmiercią aż 11 osób, a 90 odniosło poważne obrażenia.

Z kolei statystyki spółki FBSerwis, zajmującej się m.in. pracami utrzymaniowymi dróg, w analogicznym okresie wykazały 50 wypadków z udziałem pracowników firmy. Dwie osoby zginęły, 3 zostały ranne. Co jest najczęstszą przyczyną takich zdarzeń? W poniższym tekście ekspert FBSerwis w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, Marta Znojewska, przedstawia 4 kluczowe powody zagrożeń czyhających na drogowców.

Przeczytaj również:

 

1.    Nadmierna prędkość

 

Wielu kierowców ignoruje ograniczenia prędkości występujące na odcinkach, gdzie trwają prace utrzymaniowe i interwencyjne. Nierzadko w takiej sytuacji kierowca traci kontrolę nad pojazdem, gdy natrafi na przeszkody w postaci słupków, znaków czy różnego rodzaju elementów, które zazwyczaj nie znajdują się w obrębie jezdni. W takiej sytuacji nietrudno o poważny w skutkach wypadek z udziałem pracujących na drodze ludzi.

 

2.    Nieuwaga kierowców

 

Utrudnienia w ruchu występujące na odcinkach objętych pracami utrzymaniowymi powodują jego spowolnienie, a to rodzi tendencje do zmniejszonej koncentracji u osób prowadzących pojazdy. W takiej sytuacji prawdopodobieństwo wypadku z udziałem pracownika drogowego znacznie wzrasta.

 

3.    Korki utrudniające widoczność

 

Zablokowane przejazdy to dość powszechny krajobraz występujący w pobliżu remontów drogowych i prac interwencyjnych. Korki, w szczególności te z udziałem ciężarówek, wpływają na drastyczny spadek widoczności na drodze. Trudniej przez to dostrzec wszelkiego rodzaju oznaczenia czy sygnały ostrzegawcze, a tym bardziej pracujących na drodze ludzi.

 

4.    Bagatelizowanie niebezpieczeństw ze strony kierowców

 

Raporty z wypadków jasno stwierdzają, że dekoncentracja i brak wyobraźni kierowców bardzo często przekładają się na wypadki na odcinku robót drogowych. Zderzenia z ciężarówkami przewożącymi materiały remontowe czy koparkami jest, w związku z tym, wysoce prawdopodobne.

Jak widać, problem nie jest błahy. Nie można bagatelizować zjawiska, które bezpośrednio powoduje śmierć i utratę zdrowia osób wykonujących swoją pracę. Jak udało się zauważyć, przyczyny wypadków nie tkwią w zachowaniu pracowników. Do tragedii doprowadza najczęściej nieodpowiedzialne zachowanie kierowców.

W celu przeciwdziałania zagrożeniom z udziałem służb utrzymania ruchu na drogach, w Gdańsku i okolicy został zainicjowany program pilotażowy kampanii „Zwolnij! Pracujemy dla Ciebie”. Pomysłodawcą i realizatorem akcji jest spółka FBSerwis, która docelowo chce wdrożyć program na wszystkich drogach, które obsługuje. Celem akcji jest uświadomienie kierowcom, w jaki sposób ich kultura jazdy może wpływać na bezpieczeństwo pracowników drogowych. Działaniu temu towarzyszy informowanie kierowców o odbywających się w ich pobliżu pracach utrzymaniowych. Jest to możliwe dzięki Systemowi Komunikacji o Pracach Interwencyjnych (SKOPI), działającemu w ramach aplikacji dla kierowców Yanosik. Akcja pilotażowa potrwa do końca stycznia 2018 roku.

 

 

 

FBSerwis S.A. realizuje kontrakty zlecone przez GDDKiA, obejmujące bieżące utrzymanie ponad 1300 km dróg krajowych i autostrad, świadczy usługi w zakresie modernizacji infrastruktury oświetleniowej, odbioru odpadów komunalnych oraz utrzymuje technicznie obiekty komercyjne i przemysłowe o łącznej powierzchni ponad 1 mln m² w całej Polsce.

 

 

Kontakt dla mediów:

Krzysztof Jędrzejczyk

Unicorn Media

Agencja Public Relations

kom. 731 547 176

mail: k.jedrzejczyk@unicornmedia.pl

Nadesłał:

UnicornMedia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl