Konserwacja klimatyzacji – czemu warto dbać o nią przez cały rok


2016-03-30
Za oknem coraz cieplej i czas pomyśleć o klimatyzacji w naszym samochodzie.
Przeczytaj również:
W okresie zimowym często kierowcy całkowicie zaprzestają używania klimatyzacji, co jest błędem - o tym układzie powinniśmy pamiętać cały rok. Dlaczego? Mechanizmy i całe podzespoły pozostawione w stanie spoczynku przez dłuższy okres mogą uleć awarii przy ponownym uruchomieniu.
 
Przykładem jest właśnie układ klimatyzacji, w którym płyn chłodzący zawiera czynniki smarujące i konserwujące całą instalacje. Długi okres bezczynności powoduje, że z płynu wytrącają się smarne dodatki, co w późniejszym etapie powoduje złą konserwację uszczelnień. To z kolei stanowi prostą drogą do wyciekania czynnika chłodzącego z całego układu.
 
Zaniedbanie kwestii konserwacji klimatyzacji może spowodować, że nowy układ bardzo szybko ulegnie awarii i konieczna będzie wymiana poszczególnych części lub całego systemu.
 
Specjaliści zalecają używania klimatyzacji nawet w zimie, kiedy to temperatura otoczenia nie zachęca do schładzania wnętrza samochodu. Niemniej jednak włączenie klimatyzacji nawet na kilka minut zapewni odpowiednią konserwację i zagwarantuje nam przedłużenie żywotności całego układu.
 
Warto pamiętać, że samochód wystarczy raz do roku oddać do specjalistycznego warsztatu, który zajmuje się układami chłodzącymi. Tam zostanie zbadany stan sprężarki, skuteczność chłodzenia układu, a przede wszystkim poziom czynnika chłodzącego. Wyspecjalizowany serwis samochodowy, nawet dla luksusowych marek, jak BMW, Mercedes, Audi, czy Volvo z łatwością można znaleźć we wszystkich większych miastach. W Warszawie dobrym serwisem oferującym wymianę części wspomnianych marek luksusowych jest AutoReduta. Szybko w ciągu kilku godzin dokonują przeglądu układu klimatyzacji i uzupełnią odpowiednie czynniki.
 
Warto podkreślić, że w salonie specjaliści robiący przegląd także sprawdzają zagrzybienie instalacji - jeśli pojawi się ten problem, to fachowo ją eliminują. Wszelkie usterki i nieszczelności zostają zreperowane, a w przypadku stwierdzenia poważnego uszkodzenia kompresora, mechanicy go wymienią.
 
Ważną kwestią jest okres wizyty w warsztacie. Nie trzeba czekać do upałów, a raczej zająć się serwisem zaraz po zimie, w pierwszych dniach wiosny. Takie rozwiązanie zagwarantuje nam sprawność układu i niską temperaturę w samochodzie już w pierwszych dniach upału, a także uchroni przez oczekiwaniem w kolejce zainteresowanych przeglądem klimatyzacji.

Nadesłał:

Milena Bros

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl