moto, motoryzacja, wiadomości motoryzacyjne
katalog stron | dodaj do ulubionych
opony letnie, na latoWydarzenia
Po godzinach
Polecamy
Popieramy
piłeś - nie prowadź
jazda na światłach
oświadczenie woli
ostatni wyskok
Najpopularniejsze
Kontakt
artykuł

z dnia: 29-01-2008
Kontrola graniczna na wschodzie
Kontrola graniczna na wschodzie

Właśnie mija miesiąc odkąd zniknęły kontrole na granicach Polski z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej, tym samym otwierając przed nami możliwość swobodnego podróżowania po krajach unijnych.

A jakie to ma znaczenie dla Polaków wyjeżdżających na Ukrainę, Białoruś czy do Obwodu Kaliningradzkiego? Czy wydłużą się kolejki na przejściach granicznych? Czy kontrola pojazdów i osób będzie bardziej skomplikowana?

- Przed wejściem Polski do strefy Schengen nasze wschodnie granice musiały zostać odpowiednio zmodernizowane - mówi Andrzej Oliński z T4B Sp. z o.o. - Z jednej strony zostały uszczelnione z obawy przed nielegalną migracją, z drugiej zainstalowano nowoczesne technologie zapewniające sprawną kontrolę i ciągły nadzór nad przepływem pojazdów, towarów i osób. Z uwagi na te wymagania, skonstruowaliśmy system TF-OCR.

System ten znacznie ułatwia pracę służbom granicznym, przyśpieszając także około trzykrotnie czas odprawy granicznej. A to dlatego, że TF-OCR z pomocą kamery potrafi rozpoznać numery rejestracyjne wszystkich samochodów oczekujących na odprawę i automatycznie zapisać je w bazie wraz ze zdjęciami pojazdu. Do bazy są następnie dodawane dane pasażerów pobrane z paszportów za pomocą czytników paszportów.

Inną nowością jest użycie przenośnych komputerów Pocket PC. To komputer wielkości dłoni, w którym służby celne na bieżąco podczas wykonywanej kontroli wprowadzają dane i mają dostęp do istniejącego rejestru, przebywając w dowolnym miejscu na przejściu granicznym. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy dana osoba czy też auto było wcześniej zarejestrowane w bazie np. przy próbie przemytu i wymagana jest natychmiastowa reakcja służb granicznych. Co istotne, przy każdorazowym przekraczaniu granicy dane są na bieżąco uzupełniane.

W trakcie odprawy celnicy wystawiają pojazdom odpowiednie skierowania (np. rewizja, zezwolenie wyjazdu, zawrócenie) i tyko pomyślne zakończenie wszystkich etapów pozwala na opuszczenie przejścia granicznego.

W przypadku aut ciężarowych dalsze etapy kontroli uwzględniają konieczność pomiaru wagi i gabarytów towarów. W trakcie odprawy celnicy wystawiają kierowcom skierowania na poszczególne etapy kontroli (m.in. elektroniczne ważenie towarów pod kątem spełniania norm) oraz wyposażają w kartę zbliżeniową, która pozwala na szybką identyfikację na każdym stanowisku odpraw. Każdy samochód przewożący towar wjeżdża na specjalną platformę, która waży ładunek co do kilograma i stwierdza, czy spełnia on normy.

- Nieustanny monitoring ma uchronić Unię Europejską przed wjazdem na jej terytorium pojazdów, które wcześniej zamieszane były w działalność przestępczą - mówi Andrzej Oliński z T4B Sp. z o.o., która jest twórcą systemu TF-OCR. - System TF-OCR docelowo współpracować będzie nie tylko z polskimi programami kontrolującymi politykę celną, ale również z systemami zainstalowanymi w innych krajach Wspólnoty. Dzięki temu jeśli dany samochód przykładowo był zatrzymany na przejściu fińsko-rosyjskim, natychmiast otrzymamy na ten temat informację - dodaje A. Oliński.

W przypadku przejść drogowych i kolejowych, TF-OCR automatycznie odczytuje - także w nocy - numery rejestracyjne pojazdów lub kody kontenerów kolejowych, jadących nawet z prędkością do 60 km/h. Testy potwierdziły wysoką skuteczność sczytywania numerów rejestracyjnych aut, kodów kontenerów pojazdów ciężarowych i kodów kontenerów kolejowych, która wedle zaleceń Unii Europejskiej ma wynosić nie mniej niż 95 procent.

- Oddziały celne zostały wyposażone w dobre narzędzie, które pozwala im w jeszcze lepszy niż dotychczas sposób realizować przypisane zadania. Wdrożenie systemu TF-OCR pozwoliło w dużym stopniu ujednolicić zasady postępowania w obsłudze ruchu granicznego, a w dłuższej perspektywie pozwoli ograniczyć liczbę narzędzi wykorzystywanych w codziennej pracy przez funkcjonariusza celnego - ocenia Grzegorz Smogorzewski, zastępca dyrektora w Departamencie Służby Celnej Ministerstwa Finansów.

System TF-OCR został zainstalowany na 13 przejściach granicznych z Ukrainą, Białorusią i Rosją, w tym na 10 przejściach drogowych i osobowych (Bezledy, Bobrowniki, Kuźnica Białostocka, Dorohusk, Hrebenne, Sławatycze, Koroszyn, Korczowa, Medyka, Krościenko) oraz trzech kolejowych (Kuźnica Białostocka, Medyka, Dorohusk).

***

Według danych Straży Granicznej w 2006 r. na samych tylko przejściach granicznych z Ukrainą dokonano ponad 19 mln odpraw osób wjeżdżających do/lub wyjeżdżających z Polski, z tego ponad 63% (powyżej 12 mln) odpraw przypadło na przejścia graniczne w woj. podkarpackim. Najbardziej uczęszczanymi przejściami były Medyka i Korczowa, gdzie granicę przekroczyło odpowiednio 6,6 mln i 2,8 mln osób. W porównaniu z rokiem 2002 ruch osób na tych dwóch przejściach wzrósł o ok. 62%. W ciągu 2004 r. na wschodnich granicach Polski odnotowano 27,4 milionów odpraw.
tekst dostarczony przez:
natychmiastowa publikacja tekstów
http://pr.otwarty.plźródło:

T4B Sp. z o.o.
Al. J. Waszyngtona 146
04-076 Warszawa
tel. (022) 515 82 20
http://www.t4b.com.pl
przeczytaj także:


RF 245 rozpozna Cię z daleka
Technika dostarcza nam coraz więcej wyszukanych rozwiązań, które ułatwiają funkcjonowanie firm i jej pracowników.


Magnetyczny strażnik wjazdu
Detektory przejazdu są wciąż niedoceniane. A przecież to urządzenie zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa w pracy nawet średnio dużego przedsiębiorstwa.

szukasz samochodu?
Sprawdź ofertę salonów samochodowychReklama
opony
blogi samochodowe
Zobacz najciekawsze zagraniczne blogi o samochodach
katalog stron motoryzacyjnycharchiwum tekstów

80 | 79 | 78 | 77 | 76 | 75 | 74 | 73 | 72 | 71 | 70 | 69 | 68 | 67 | 66...   5 | 4 | 3 | 2 | 1© copyright 2004-2008 InfoMoto Informator Motoryzacyjny

Motocykle, skutery - Samochody - Transport - Sporty motoryzacyjne - Serwis i części motoryzacyjne