Zakup pierwszego samochodu. Jak się do tego zabrać?


Zakup pierwszego samochodu. Jak się do tego zabrać?
2015-10-16
Zrobienie prawa jazdy jest dla wielu osób momentem przełomowym – przesiadają się z komunikacji publicznej do własnego pojazdu. Jeżeli zakup samochodu ma zostać sfinansowany za pomocą kredytu lub pożyczki, warto uważnie porównać oferty banków.

Zakup pierwszego auta nie jest łatwy. Przyszły właściciel musi odpowiedzieć sobie na wiele pytań:

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:
  • „Czy lepiej kupić samochód używany w dobrym stanie, czy może nowy, prosto z salonu?”,
  • „Pojazd na olej napędowy, benzynę czy gaz”,
  • „Kredyt gotówkowy, pożyczka gotówkowa czy pożyczka od rodziny?”.

Na pierwsze dwa trudno odpowiedzieć, ponieważ jest to kwestia indywidualnych preferencji świeżo upieczonego kierowcy. Jeśli zaś chodzi o sfinansowanie zakupu, to można udzielić kilku wskazówek.

Kwestia finansowania. Już po znalezieniu idealnego samochodu?

Na jakim etapie zakupu warto sprawdzić swoją zdolność kredytową? Zdecydowana większość osób robi to już po znalezieniu interesującego je pojazdu i ustaleniu ceny. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, choć nie można wykluczyć, że kredyt gotówkowy czy pożyczka gotówkowa nie zostaną wnioskodawcy przyznane, bo okaże się, że jego zdolność kredytowa jest niewystarczająca.

Niektórzy więc weryfikują zdolność kredytową jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonego samochodu. Wiedząc, jaką kwotę bank zgodzi się przyznać, można określić przedział cenowy i w nim szukać pojazdów. To pozwala uniknąć problemów z koniecznością modyfikowania swoich planów.

Na co zwrócić uwagę, porównując oferty banków?

Kredyt gotówkowy to pieniądze, które klient może przeznaczyć na dowolny cel, np. zakup pojazdu. By jednak nie okazało się, że wniosek został odrzucony nie ze względu na niewystarczającą zdolność kredytową, ale na ograniczenia banku w zakresie maksymalnej wysokości kredytu, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie maksymalnej kwoty pożyczki, jaką bank pożyczy. Aktualnie banki proponują konsumentom zaciągnięcie pożyczki w wysokości od 1000 do 120 000 tys. zł.

Z punktu widzenia każdej osoby zainteresowanej kredytem gotówkowym istotny powinien być też termin rozpatrzenia wniosku. Decyzja w jeden dzień pozwala szybko sfinalizować zakup samochodu – nie zachodzi obawa, że wyjątkowa okazja przepadnie. Zapomnieć nie można również o formalnościach. Szczególnie ważne jest, by bank podał wymagania w zakresie minimalnego dochodu, który pozwoli na skuteczne wnioskowanie o kredyt.

Okres kredytowania a zakup samochodu

Nabycie samochodu to nierzadko wydatek na lata. Właściciele pojazdów mechanicznych muszą nie tylko cyklicznie przeprowadzać przegląd techniczny samochodu, lecz także ponosić opłaty z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). Kosztem będzie również zakup oleju napędowego, benzyny czy gazu. Z tego względu dobrze przemyśleć okres kredytowania.

Banki mają różne okresy kredytowania w przypadku kredytów gotówkowych. Niektóre pozwalają na rozłożenie zaciągniętego zobowiązania nawet na 84 miesiące. W takiej sytuacji warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko swoje możliwości finansowe i wydatki związane z utrzymaniem pojazdu, lecz także wysokość oprocentowania oferowanego przez bank.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl