Wypowiedzenie ubezpieczenia OC - jak postępować?
W dzisiejszych czasach z ubezpieczenia OC najczęściej rezygnuje się przed samym końcem okresu ochrony, ale mało kto zdaje sobie sprawę również z tego, że wypowiedzenie umowy OC jest możliwe także w kilku innych przypadkach.
Wypowiedzenie ubezpieczenia OC nie jest czynnością skomplikowaną, podobnie jak zdobycie wiedzy na tematile kosztuje ubezpieczenie samochodu oc na www.ubezpieczeniaonline.pl. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się w jakim czasie i okolicznościach możliwa jest rezygnacja z polisy komunikacyjnej OC.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Terminy wypowiedzenia polisy dla kierowców
Ubezpieczenie OC dla kierowców możemy wypowiedzieć praktycznie w każdym momencie jej trwania, ale należy pamiętać o tym, że umowa rozwiąże się dopiero z ostatnim dniem okresu, na który została wcześniej zawarta. Dzięki wcześniejszemu wypowiedzeniu umowa OC nie zostanie automatycznie przedłużona na okres kolejnych 12 miesięcy.
Z wypowiedzeniem umowy OC dla kierowców bardzo często mamy także do czynienia w trakcie zakupu nowego auta. Nabywcy nowego samochodu mogą wypowiedzieć umowę w każdym momencie jej trwania. Umowa może być natychmiastowo rozwiązana z dniem nadania lub z dniem wskazanym w wypowiedzeniu.
Kiedy należy złożyć wypowiedzenie OC?
Zgodnie z aktualnymi przepisami (artykuł 28 ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach), wypowiedzenie OC należy złożyć najpóźniej jeden dzień przed końcem trwania umowy. Jeżeli złożymy wypowiedzenie OC w dniu, w którym kończy się nam ochrona, to ubezpieczyciel może zażądać zapłaty za przedłużenie na kolejny rok.
Z prawnego punktu widzenia jest tylko jeden wyjątek, w którym możemy spóźnić się jeden dzień z wysyłką wypowiedzenia. Mowa tutaj oczywiści o sytuacji, kiedy to ostatni dzień ubezpieczenia wypada w dzień ustawowo wolny od pracy.
Jak wypowiedzieć umowę?
Wypowiedzenie umowy OC należy złożyć zawsze na piśmie, ale nie musimy tego robić osobiście. Podpisany skan dokumentu można przesłać e-mailem. W tym przypadku o dacie złożenia wypowiedzenia decyduje dzień, w którym dokument został dostarczony naszemu towarzystwu ubezpieczeniowemu.
Jeżeli wysyłamy wypowiedzenie pocztą tradycyjną, to w tym przypadku liczy się data stempla pocztowego. Pamiętać należy także o odpowiednim formularzu, który dostępny jest zawsze na stronie danego ubezpieczyciela. Wypowiedzenie umowy OC powinno zawierać kilka niezbędnych informacji:
-
nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego i jego adres,
-
dane osoby wypowiadającej umowę,
-
dane pojazdu,
-
numer wypowiadanej umowy,
-
podpis wypowiadającego,
-
okres ubezpieczenia,
-
podstawę prawną zgodnie z którą składane jest wypowiedzenie (art.28, art.28a, art.31 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych).
Wypowiedzenie umowy OC przed upływem 12 miesięcy
Umowę polisy OC zawartą na okres 12 miesięcy można rozwiązać wcześniej jedynie z chwilą wyrejestrowania samochodu albo dokładnego udokumentowania trwałej i całkowitej utraty jego posiadania. Umowa może zostać także rozwiązana z upływem 3 miesięcy od dnia upadłości zakładu ubezpieczeń z którego usług korzystamy. W tym konkretnym przypadku należy pamiętać także o tym, aby w przeciągu 3 miesięcy podpisać umowę z nowym ubezpieczycielem, zawierając takie ubezpieczenie oc na www.ubezpieczeniaonline.pl lub w innym miejscu.
Nadesłał:
slawek
|
Wasze komentarze (1):
-
~Nate, 2018-02-27 18:54:41
najważniejsze to znaleźć najlepszą opcję dla siebie, wtedy nie trzeba go zmieniać i się tym martwić, moge polecić tę opcję z yanosika, wtedy nie w głowie będą jakieś wypowiedzenia przy tej cenie ;)