Wynajem aut w Polsce i Europie


Wynajem aut w Polsce i Europie
2014-06-28
Wielkimi krokami zbliża się sezon wakacyjny, czas wyjazdów i wypoczynku poza miejscem zamieszkania. To okres, w którym najczęściej decydujemy się na wynajem samochodów.

Jest to doskonały pomysł jeśli zależy nam na mobilności niezależnie od publicznych środków transportu czy indywidualnym zwiedzaniu miejsca pobytu. Główną zaletą takiego rozwiązania jest wygoda.

Przeczytaj również:

W przypadku wycieczki, do miejsca docelowego  możemy dotrzeć samolotem a samochód wynająć na miejscu. Opcja ta, zwana Fly&Drive, jest coraz popularniejszym sposobem na podróżowanie. Oferują ją nie tylko biura podróży ale również linie lotnicze. Nierzadko możemy liczyć na preferencyjne stawki wynajmu aut, nielimitowaną liczbę kilometrów czy dodatkowe ubezpieczenia. Jeśli nie posiadamy własnego auta a chcemy spędzić weekend poza miastem, wypożyczalnie również przyjdą nam z pomocą. Wypożyczenie samochodu może być dobrym pomysłem w przypadku wyjazdu służbowego, w sytuacji gdy nasza firma nie dysponuje własną flotą.

Osoba chcąca wynająć auto powinna posiadać aktualne prawo jazdy oraz dodatkowy dokument tożsamości-dowód lub paszport. Każda wypożyczalnia indywidualnie określa wymagania odnośnie wieku kierowcy i okresu, od jakiego posiada prawo jazdy. Najczęściej powinny być to osoby mające ukończone 18 lub 21 lat które otrzymały prawo jazdy minimum rok wcześniej.

Jeśli spełniamy wyżej wymienione warunki kolejnym krokiem będzie wybór wypożyczalni. Najprostszym i najszybszym sposobem będzie porównanie ofert wynajmu auta dostępnych online.  Należy odpowiedź sobie na następujące pytania:

  1. Jakiego auta potrzebujemy - małego i oszczędnego czy większego gdy podróżujemy w grupie.
  2. Na jak długo potrzebujemy samochodu? Często wynajem auta na dłuższy okres jest bardziej opłacalny od wynajmu krótkoterminowego.
  3. Jakie są warunki zwrotu? Jakimi punktami zwrotu i odbioru dysponuje wypożyczalnia?
  4. Czy zależy nam na dodatkowym wyposażeniu-jeśli zamierzamy się poruszać po krajach basenu Morza Śródziemnego klimatyzacja może się okazać niezbędna. Jeśli podróżujemy z dzieckiem, warto dowiedzieć się czy możemy dokupić fotelik lub podkładkę i z jakim kosztem się to wiąże.

Po dokonaniu wyboru wypożyczalni i samego auta przychodzi czas na podpisanie umowy. Tutaj musimy być bardzo ostrożni i szczegółowo zapoznać się z jej warunkami. Na co należy zwracać uwagę? Przede wszystkim na wszelkie koszty dodatkowe. Należą do nich między innymi opłata za oddanie auta poza godzinami pracy biura, opłata za przekroczenie  limitu kilometrów czy koszty dodatkowego ubezpieczenia.

W kwestii ubezpieczenia trzeba zachować szczególną ostrożność. Należy dokładnie zapoznać się z jego warunkami gdyż niedopatrzenie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Warto wiedzieć co obejmuje ubezpieczenie, jakie wyłączenia zastrzega firma i co należy robić w przypadku wystąpienia kolizji.

Ostatnim krokiem dzielącym nas od wynajmu samochodu jest podpisanie protokołu odbioru. Na tym etapie należy sprawdzić stan techniczny auta, upewnić się czy nie ma widocznych uszkodzeń. Wypożyczalnie zazwyczaj podstawiają auto z pełnym bakiem i takie również należy oddać. Czasem klienci usiłują oddać auto z niepełnym bakiem licząc, że nie zostanie to wykryte. Jest to błąd gdyż wypożyczalnia może nas obciążyć opłatą wyrównująca za paliwo.

Trudno jest oczywiście mówić o średnich cenach gdyż zależą one od ogromnej ilości czynników: klasa auta, okres na który chcemy je wypożyczyć, czasowe promocje, czas-wynajem auta będzie nas zazwyczaj kosztował więcej w okresie letnim. Dobrym sposobem na znalezienie samochodu w odpowiedniej cenie jest skorzystanie z porównywarek cen wynajmu. Dzięki dużej liczbie ofert zgromadzonych w jednym miejscu mamy pewność że dokonaliśmy najlepszego wyboru.

Źródło: http://www.finmarket.pl/wynajem-aut

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl