Koła to za mało


Koła to za mało
2017-07-27
Przemieszczanie się, przewożenie, podróżowanie - to zjawiska, jakie nasilały się przez wieki wraz z wynalezieniem koła. Po jakimś czasie okazało się, że koło to za mało.

Trzeba było użyć jakiejś siły, która początkowo była czerpana z ludzi lub zwierząt. Ale i to było niewystarczające, bo dawało więcej możliwości przemieszczania się, ale w bardzo ograniczony sposób. Większą siłą okazały się być silniki napędzane olejem napędowym. Świetne rozwiązanie, ale wymagające już pozyskiwania środków paliwowych. Najlepsza w przemieszczaniu się czy przewożeniu byłaby oczywiście teleportacja, ale to już są zagadnienia całkiem innej kategorii.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Od benzyny do elektryczności

Wieki współczesne wraz z rozwojem techniki i nauki wykształciły silniki przekształcające energię na pracę mechaniczną. Ale nie działają one na przysłowiową wodę. Do ich uruchomienia i pracy potrzebne jest odpowiednie paliwo. Każdy kto posiadał dawnej lub posiada współcześnie samochód lub inny pojazd zaopatrzony w silnik, musi takie paliwo pozyskać. Najpierw potrzebna była benzyna - od 1876 roku do czterosuwowego silnika benzynowego. Nieco później olej napędowy - od 1892 roku do silnika Diesla. Od niedawna - początki XX wieku - jest to także gaz LPG. Wkrótce coraz więcej będzie także samochodów z silnikami elektrycznymi, ale to na razie raczkujący dział motoryzacji.

Cena najbardziej pożądana

Obecnie środki transportu posiadają silniki, działające na różne rodzaje paliw. Rodzaj silnika swojego samochodu wybiera jego właściciel patrząc na wynikające z tego wyboru dla niego wady i zalety. Najczęściej zgłaszającą potrzebą jest jednak nieduże zużycie paliwa przy największej ilości przejechanych na nim kilometrów. Zależy to oczywiście od pojemności silnika, rodzaju paliwa, ekonomii jazdy czy jakości podłoża, po jakim kierowca będzie się poruszał. Ale przede wszystkim ważna jest tutaj cena zakupionego paliwa. A ta najlepsza może być, zgodnie z prawami rynku, podczas sprzedaży hurtowej, którą oferują obecnie hurtownie paliw.

Hurtowo, czyli taniej

Z problemem ceny za paliwo borykali się już pierwsi posiadacze samochodów. Drogo musieli zapłacić za przejechane kilometry. A jak wiadomo - potrzeba matką wynalazków - więc w taki sposób powstała pierwsza stacja benzynowa, oferująca sprzedaż paliw w sposób hurtowy, czyli dużo taniej, niż przy detalicznym nabywaniu paliwa. Pierwsza stacja benzynowa na świecie pojawiła się na początku XX wieku w USA, a w Polsce zaczęto je budować od 1924 roku. Rozrosły się na tyle, że są obecnie najlepszą formą zakupu paliw w konkurencyjnej cenie, są ogólnodostępne i wygodne. A to wszystko dzięki hurtowej sprzedaży paliw, która także rozrosła się na dużą skalę.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl