Kierowco, sprawdzaj ciśnienie w oponach!


Kierowco, sprawdzaj ciśnienie w oponach!
2017-08-01
Właściwie dobrane opony samochodowe znacznie przyczyniają się zachowania bezpieczeństwa podczas podróżowania. Kierowca odczuwa lekkość i komfort podczas jazdy.

O ile świadomość, że opony powinny być dobrej jakości, odpowiednio dopasowane oraz przystosowane do sezonowych warunków atmosferycznych nie stanowi większych problemów, to niestety aspekt ciśnienia w oponach wielu kierowcom jest zupełnie obcy.

Mierzenie ciśnienia w oponach powinno być wykonywane często i sukcesywnie. Opony są poddawane działaniu ogromnej siły, dlatego co jakiś czas sukcesywnie uchodzi z nich powietrze. Im mniej powietrza w oponie tym bardziej zużywa się ogumienie. Ponadto przy regularnym sprawdzaniu ciśnienia opon kierowca zapewnia bezpieczeństwo sobie, pasażerom oraz wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Jeśli nie wiemy jak sprawdzać ciśnienie w oponach i kiedy należy to robić, to warto skontaktować się z fachowcami lub zapytać podczas kupowania opon. Sklepy internetowe z oponami samochodowymi świadczą profesjonalne usługi w zakresie doradztwa, dlatego bez problemu poradzą w nurtujących kwestiach.

Przeczytaj również:

Gdzie sprawdzić ciśnienie w oponach?

Nie mając odpowiedniej wiedzy i kompetencji niestety możemy nie poradzić sobie z wyrównaniem ciśnienia w oponach. Jednakże z pewnością warto zwrócić uwagę na niektóre zagadnienia, które mogą być spowodowane brakiem ciśnienia w oponie. W kwestii profesjonalnego sprawdzenia czy z naszymi oponami jest wszystko w porządku warto udać się do najbliższego punktu wulkanizacyjnego.

Prawie wszystkie stacje benzynowe są wyposażone w kompresor, który również sprawdza ciśnienie opon. W sklepach dostępne są tzw. Podręczne ciśnieniomierze, są proste w obsłudze i bardzo tanie, aczkolwiek nie umożliwiają napompowania opon jak kompresor. Przede wszystkim warto wiedzieć, że ciśnienie można mierzyć tylko na zimnych kołach, gdyż ciepłe powietrze zwiększa objętość i wpływa na fałszowanie wyniku.

Czy znasz prawidłowy współczynnik ciśnienia w oponie?

Mówiąc o prawidłowym ciśnieniu wiele kierowców kiwa twierdząco głową, ale nie wszyscy wiedzą jaki powinno mieć współczynnik. Szczególnie ci, którzy są kierowcami od niedawna lub nie interesują się motoryzacją. Brak wiedzy jest uzasadniony, ale nie zwalnia z obowiązku sprawdzania ciśnienia w oponach. Wręcz przeciwnie. Informacja dotycząca prawidłowego i zalecanego przez producentów ciśnienia opon jest umieszczana na etykietach, które znajdują się po wewnętrznej stronie klapki od wlewu paliwa oraz w instrukcji obsługi pojazdu. Tam też będą odpowiednie wskazówki.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy fachowca?

Jeśli nie jesteśmy pewni swojej wiedzy w zakresie sprawdzenia czy też uzupełniania ciśnienia w oponach samochodowych, to warto skorzystać z porady specjalisty. Zarówno zbyt dużo, jak i zbyt mała ilość ciśnienia może zaszkodzić oponom. Przy zbyt wysokim ciśnieniu, bieżnik ulega wybrzuszeniu, co powoduje zmniejszenie powierzchni kontaktu opony z podłożem. Natomiast przy zbyt niskim ciśnieniu nadmiernie obciążone zostają barki opony, które pracują wówczas nieprawidłowo.

W obu przypadkach nie można dopuścić by przekroczyć granicę podawaną przez producenta. Kontrolując właściwe ciśnienie w oponach otrzymujemy wiele w zamian. Nie tylko bezpieczeństwo jazdy, ale również mniej spalanego paliwa, mniejsze zużycie opon. W konsekwencji zyskuje środowisko, które otrzymuje mniej zanieczyszczeń produkowanych przez spaliny. Ciśnienie opon szczególnie jest warte sprawdzenia przed dłuższymi wyprawami.

Fotografia do artykułu: fotolia.com, 145284201 | Autor: Tomasz Zajda

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (2):

  • avatar
    slonecznik , 2017-08-29 21:33:13

    Ostatnio przy okazji zmiany opon podjechałam na ASO i kupilam nowe bo akurat była promocja http://www.ford.pl/Serwis/Programy_promo/promocjaopon od razu po montażu sprawdzone bylo ciśnienie i też po zapakowania auta na wakacje też podjechaliśmy bo wiadomo że z obciążeniem troche inaczej to ciśnienie musi być

  • avatar
    ~Dany, 2017-08-06 10:21:08

    Sprawzdm ciśnienie regularnie, bo to bardzo wazne, zwykle sam, albo przy okazji jakiejś naprawy w wrasztacie Irmar w Krakowie


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl