Jazda na czerwonym


Jazda na czerwonym
2017-09-28
Do napisania tego artykuły skłoniła mnie sytuacja, z którą spotykam się dość często, a dotyczy ona lokalnego skrzyżowania.

W okolicy miejsca, w którym pracuję znajduje się duże ruchliwe skrzyżowanie. Panuje znaczny ruch pojazdów, przy czym sygnalizacja świetlna zmienia się dynamicznie. Z racji faktu, że obie drogi są dwujezdniowe, okoliczność ta zachęca wielu kierowców do łamania przepisów ruchu drogowego na wielu płaszczyznach. W pierwszej kolejności fani czterech kółek notorycznie, znacznie przekraczają dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Znaczna prędkość powoduje, że prowadzący z trudem mogą wyhamować na światłach, co przekłada się na powszechność jazdy na czerwonym świetle.

Trzeba pamiętać o tym, że za wykroczenie polegające na jeździe na czerwonym świetle możemy odpowiadać zarówno będąc bezpośrednio zatrzymanym przez patrol Policji, jak i na skutek fotografii dokonanej przez rejestrator. 

Popełnienie wykroczenia polegającego na niestosowaniu się do sygnałów świetlnych poprzez kierującego pojazdem wjeżdżającego za sygnalizator, kiedy jest to zabronione może spotkać się z orzeczeniem grzywny w wysokości od 300 do 500 zł. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń było już wielokrotnie nowelizowane. Tendencja ustawodawcy zmierza do zaostrzenia karania kierowców, którzy popełniają powszechne wykroczenia, właśnie takie jak jazda na czerwonym świetle. Postępowanie odwoławcze uregulowane jest w Kodeksie Postępowania w sprawach o wykroczenia z dnia 24 sierpnia 2001 r.


Należy pamiętać o tym, że mandat karny nałożony przez funkcjonariusza Policji może być uchylony. Uprawnionym do uchylenia prawomocnego mandatu karnego jest Sąd właściwy do rozpoznania sprawy, na obszarze działania, którego została nałożona grzywna. Do prawidłowe złożenia środka odwoławczego niezbędną może się okazać konsultacja z profesjonalnym pełnomocnikiem, najlepiej jeśli osoba ta jest ekspertem z zakresu ruchu prawa drogowego.

Artykuł został napisany we współpracy z Lex Traffic - Kancelarią Prawa Ruchu Drogowego świadczącej pomoc prawną w sprawach związanych z ruchem drogowym.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl