Jak należy prawidłowo holować samochód


Jak należy prawidłowo holować samochód
2018-02-07
Każdy z nas słyszał o holowaniu pojazdów, ale mało kto wie, jak to wygląda w rzeczywistości. Zasadniczo definicja holowania jest prosta, ale w życiu jest to już bardziej skomplikowane, ponieważ w ten temat reguluje szereg przepisów i zasad, które należy przestrzegać...

4. Jak należy holować auto?

          Holowanie samochodu to czynność, którą należy przeprowadzać zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przeciwnym wypadku można narazić się na wysoki mandat oraz uszkodzić oba pojazdy. Nie każdy samochód można holować - jest to ściśle określone przepisami. W niektórych przypadkach warto skorzystać z firm oferujących profesjonalne usługi holowania. Na przykład we Wrocławiu tanie holowanie oferuje wiele firm, które można bez problemu znaleźć w internecie. O czym warto wiedzieć przed podjęciem się manewru holowania?

Holowanie w kodeksie drogowym - co jest zabronione?

          Zgodnie z obowiązującym kodeksem drogowym zabronione jest holowanie pojazdów z niesprawnym układem kierowniczym lub niesprawnymi hamulcami, chyba że do holowania stosowana jest autolaweta lub laweta. Zabronione jest także holowanie na autostradzie A4 z wyjątkiem pojazdów przeznaczonych do holowania do najbliższego miejsca obsługi podróżnych lub wyjazdu z autostrady.

          Nie można holować więcej niż jednego pojazdu, chyba że jest to pojazd członowy. Zabronione jest również holowanie pojazdu z przyczepą.

 Jak holować auto zgodnie z przepisami?

           Najbezpieczniejszą metodą na holowanie uszkodzonego auta jest skorzystanie z profesjonalnych usług. Obecnie bez problemu można wyszukać w internecie firmę, która świadczy takie usługi przez wpisanie przykładowego hasła, np: holowanie 24h na dobę we Wrocławiu, jak i wielu innych miejscowościach, więc warto z tego skorzystać, jeśli auto nie może być odholowane bezpiecznie przez zwykły pojazd. Jeśli jednak nie ma przeciwwskazań do holowania, to należy pamiętać o przepisach kodeksu drogowego. Przede wszystkim prędkość pojazdu holującego nie może przekraczać 60km/h poza obszarem zabudowanym i 30km/h w obszarze zabudowanym.

          Pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania, a w pojeździe holowanym powinna znajdować się osoba mająca uprawnienia do kierowania nim (wyjątkiem jest holowanie na lawecie lub autolawecie). Pojazd holowany musi być połączony z pojazdem holującym połączeniem uniemożliwiającym odczepienie w czasie jazdy, a z tyłu powinien być oznaczony trójkątem odblaskowym. W aucie holowanym przy połączeniu sztywnym sprawny musi być przynajmniej jeden układ hamulców, a przy połączeniu giętkim oba układy.

          Odległość między pojazdami przy połączeniu giętkim powinna wynosić 4-6m, a przy połączeniu sztywnym nie więcej niż 3m. 

Artykuł napisany przez pomoc drogową 24h z Wrocławia: http://www.autolawetawroclaw.pl


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

POMOC DROGOWA - WYNAJEM AUTOLAWETY - WROCŁAW
http://www.autolawetawroclaw.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl